Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rectificare act sau cum?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rectificare act sau cum?

Buna ziua,
UITATI CE PROBLEMA AM:
In anul 2004 parintii au cumparat o casa pe pamant de la stat(fusese nationalizata in anii 80 de la bunici).
In actul de vanzare cumparare a fost trecuta suprafata de 73 mp utili. Respectivul contract de vanzare cumparare nu a fost insotit si de o schita, ci au fost trecute datele existente in contractul de inchiriere ce a functionat pana atunci.
Recent, primaria a facut masuratori si pentru casa si pentru teren pentru a se lamuri cu privire la o diferenta intre acte si terenul gradinii.
Cand au facut aceste masuratori, rezultatul pentru casa a fost ca sunt 84 mp utili si nu 73 mp utili cat erau in contractul din 2004 dar la care nu au fost facute masuratori.
Cum pot sa rectific actul de vanzare cumparare in sensul sa fie scriss suprafata reala din masuratori si anume: 84 mp utili si 123 mp construiti in loc de 73 mp utili?
Trebuie luat in considerare ca deja contractul are 10 ani?.
Ce posibilitati legale am de a fi in legalitate?
Vreau sa intabulez casa si fara aceasta rectificare nu se poate.
Multumesc
Pentru a intabula casa trebuie sa va adresati unui autorizat cadastru (gasiti lista la OCPI/ANCPI si NU la primarie) acesta va face masuratori si va sti ce act va trebuie pentru intabularea constructiei ( nu trebuie modificat actul pe care il aveti)