avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Prestari servicii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Prestari servicii intracomunitare

Buna ziua.
O PFA face prestari de servicii intracomunitare.In tara nu este platitoare de TVA.
S-a inregistrat in scopuri de TVA pt.prestarile intracomunitare si i s-a atribuit un CUI.
Am intocmit si depus declaratia 390 pe CUI-ul inregistrat in scopuri de TVA..Mai trebuie sa depun si decontul de TVA pe acelasi CUI?
La ANAF parerile sunt impartite,unii spun ca da,altii ba!
Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert PFA , Contabil 12:44, 18 Iunie 2014
cand faceti prestari sau livrari intracomunitare ( spre UE, PJ inregistrate in VIES) depuneti D 390 pt CUI ul primit de la anaf cu tva ( CIF)
Cand cumparati din UE ( servicii sau bunuri de la PJ inregistrate in VIES) le dati acel cif primit de la anaf, ei va fac factura fara tva, depuneti D 301, calculati TVA-ul si-l platiti la statul roman
Cand cumparati din UE de la PJ neinregistrate in VIES nu aveti nici o obligatie.
Declaratiile de mai sus se depun doar daca exista tranzactii ( nu se depun pe zero)
In nici un caz nu depuneti D 300. Nu e pt dvs, este pt cei inregistrati in scopuri de tva "normal" ( sa i zic asa...)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Srl neplatitor de tva, inscris in roi presteaza servicii informatice ralle ralle Buna ziua, Situatia de fapt: Avem un SRL pt servicii informatice - microintreprindere, neplatitor de TVA. Recent ne-am inscris in ROI cf. art 153^1 (in ... (vezi toată discuția)
Pfa declaratia 390 vies psebi psebi Buna ziua, Sunt o PFA (cod CAEN 6202 Activitati de consultanta in tehnologia informatiei). M-am inregistrat in ROI deci implicit m-am inregistrat in scopuri ... (vezi toată discuția)
Servicii intracomunitare - declaratii lunare - confuzie la anaf ? ionut_2005ro ionut_2005ro Buna ziua, Sunt o persoana fizica autorizata inregistrata in registrul operatorilor intracomunitari si inregistrat in scopuri TVA. Sunt inregistrat la ... (vezi toată discuția)