avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Servicii intracomunitare - declaratii lunare - ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Servicii intracomunitare - declaratii lunare - confuzie la ANAF ?

Buna ziua,

Sunt o persoana fizica autorizata inregistrata in registrul operatorilor intracomunitari si inregistrat in scopuri TVA.
Sunt inregistrat la norma de venit.
Facturez "prestari servicii" catre o singura firma din Germania si NU facturez nimic spre Romania.

Care sunt declaratiile ce trebuiesc depuse lunar ?

Am fost astazi la ANAF sa depun declaratii 300 si 390 VIES.

Mi-au spus ca nu astea trebuiesc depuse. Si ca de fapt trebuie sa depun 301 decont special de TVA.

Alte PFA-uri mi-au spus ca ei depun 300 si 390 VIES.

Este o confuzie ? Care e varianta corecta ?



Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ionut_2005ro , utilizator 09:17, 24 Iulie 2012
Cu privire la decontul de TVA, raspunsul depinde de situatie.
Toate detaliile le gasesti aici:
[ link extern ]
[ link extern ]
daca sunteti inregistrat in scopuri de tva conform art. 153 cod fiscal (platitor de tva) trebuie sa depuneti decontul de tva, formular 300 si decl. 390 vies.

daca sunteti inregistrat in scopuri de tva pentru prestari de servicii intracomunitare (nu sunteti platitor de tva in romania) nu trebuie sa depuneti nimic inafara declaratiei 390 vies.

decontul special de tva, formular 301 il depun neplatitorii de tva inregistrati in scopuri de tva intracomunitar care depasesc plafonul pentru achizitii de bunuri de 10.000 euro sau care beneficiaza de servicii intracomunitare.
Multumesc xerxes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 300 dumifilote dumifilote Buna ziua Microintreprindere, neplatitoare de TVA, inregistrata in scopuri de TVA conform art. 153-1, inregistrata in ROI in luna februarie, am facturat ... (vezi toată discuția)
Decont 301 LIVIU NISTEA LIVIU NISTEA Daca sunt inregistrat ca platitor TVA si operator intracomunitar si efectuez o achizitie intracomunitara de autovehicul utilizat( inmatriculat in 2007 in ... (vezi toată discuția)
Tva achizitie intracomunitara vladonne vladonne Am un PFA la norma de venit NEPLATITOR de TVA. E inregistrat in scopuri de TVA (am primit al doilea CUI cu prefixul RO) si inscris in ROI deoarece prestez ... (vezi toată discuția)