Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare

Inteleg ca orele suplimentare sunt considerate orele lucrate in afara celor 40 ore din CIM.

Daca angajatorul nu plateste si nici nu tine cont in vreun fel de orele suplimentare, nici nu acorda ore platite libere ulterior, ce se poate face?

Cum se demonstreaza ca s-au lucrat ore suplimentare? Niste rapoarte interne aprobate de manageri, facute de salariati pot fi considerate ca fiind pontaje (evidenta orelor de lucru)?

Pot fi acestea probe? Cum se procedeaza?

Multumesc mult!
Conform art.119 C.mun., angajatorul are obligaţia de a ţine evidenţa orelor de muncă prestate de fiecare salariat şi de a supune controlului inspecţiei muncii această evidenţă ori de câte ori este solicitat.

Munca suplimentara se poate dovedi cu martori, inscrisuri care sa dovedeasca activitatea dupa terminarea timpului normal de munca, solicitarea angajatorului de a efectua munca suplimentara etc.

Multumesc frumos pentru raspunsurile avizate!

As mai avea doua intrebari:

1. Evidenta timpului de munca (presupunand ca este) facuta de angajator face parte din dosarul personal? Cu alte cuvinte, pot sa fac o cerere pentru a-mi fi eliberata, conform HG500/2011, in 15 zile de la solicitare?

2. Dupa strangerea / aducerea de dovezi / probe / inscrisuri / martori (eventual chiar acea evidenta, daca este relevanta), unde se face sesizarea, unde se depun? La ITM sau in instanta? Exista vreo procedura?
josette2014, utilizator
1. Evidenta orelor prestate nu face parte din dosarul de personal al salariatului.

2. Cand veti avea aceste dovezi , puteti depune atat sesizarea la ITM , cat si actiunea in instanta.