avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis retinut - fara drept de circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis retinut - fara drept de circulatie

Salutare !



Am si eu o mica mare problema....





Acuma aproximativ 3 luni de zile mai exact de ziua politiei data 25.04.2014 ora 1:30 dimineata am fost oprit de un agent al politiei rutiere . Am fost prins cu cartea verde a masinii expirata...restul actelor fiind perfect valabile. Autoturismul este inmatriculat in Bulgaria .

Mi-au fost retinute urmatoarele : Actele masinii , cheia , masina , numerele si permisul.

Ulterior mi-au fost inapoiate actele fara talonul masinii , cheia , masina . Numerele , talonul si permisul ramanand la politie.

Am fost somat sa raman la sediul politiei pana dimineata , dar am avut de urmat un tratament si nu am putut ramane...

Sa inchid telefonul sa nu dau nici un apel , nu am primit nici o dovada de conducere .

Am fost testat cu aparatul alcooltesc, mi-a fost verificata toata masina

In 4 ani si jumatate de cand am permisul nu am avut nici o abatere,nici o amenda , nici un accident !





Au trecut aproximativ 3 luni de zile si eu nu am un raspuns .



Am nevoie de permis sa ma angajez...oare ce pot face ? Cat timp mai am de asteptat?

Intre timp am fost chemat luni la audieri .... ce se poate intampla?



Cu multa stima si respect . Vlad
Cel mai recent răspuns: Vlad211 , utilizator 14:22, 20 Iunie 2014
V-au luat actele, numerele, etc si nu v-au dat nimic la mana, un proces-verbal, o dovada, ceva ?!
Contactati un avocat si nu mergeti luni la politie fara a fi insotit de acesta!
Am primit 2 procese verbale , cu primirea - predarea masinii si a cheilor si actelor
Fara talon si numere si permis ....
Si o chitanta...nu stiu pentru ce este

Au fost date avocatului

Nu am primit nici o dovada de circulatie !

Din cate m-am interesat o sa dau doar o declaratie in fata politistilor . Atat
Pentru ca am fost chemat la sediul politiei , si nu la tribunal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces verbal + 2 dovezi intocmite gresit si talon retinut al altui auto alexCta alexCta Buna ziua, vin si eu cu intrebari pe la voi dar si o stire bomba. :frantic: Nu prea gasesc ce e de facut in cazul meu si am nevoie de indrumarea voastra. ... (vezi toată discuția)
Talon suspendat. contestare amenda + recuperare talon? weezy weezy Buna tuturor. In data de 17 05 2012 ora 21 am fost oprit de un echipaj de politie pe E 583 am primit amenda si mi s-a retinut talonul pentru anvelope uzate. ... (vezi toată discuția)
Accident cu masina inmatriculata in bulgaria ana.ana ana.ana aseara am avut accident cu un golf inmatriculat in bulgaria, el fiind vinovat. eu nu stiam cum e cu asigurarile celor inmatriculati in bulgaria si am zis sa ... (vezi toată discuția)