Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis retinut - fara drept de circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis retinut - fara drept de circulatie

Salutare !

Am si eu o mica mare problema....

Acuma aproximativ 3 luni de zile mai exact de ziua politiei data 25.04.2014 ora 1:30 dimineata am fost oprit de un agent al politiei rutiere . Am fost prins cu cartea verde a masinii expirata...restul actelor fiind perfect valabile. Autoturismul este inmatriculat in Bulgaria .

Mi-au fost retinute urmatoarele : Actele masinii , cheia , masina , numerele si permisul.

Ulterior mi-au fost inapoiate actele fara talonul masinii , cheia , masina . Numerele , talonul si permisul ramanand la politie.

Am fost somat sa raman la sediul politiei pana dimineata , dar am avut de urmat un tratament si nu am putut ramane...

Sa inchid telefonul sa nu dau nici un apel , nu am primit nici o dovada de conducere .

Am fost testat cu aparatul alcooltesc, mi-a fost verificata toata masina

In 4 ani si jumatate de cand am permisul nu am avut nici o abatere,nici o amenda , nici un accident !

Au trecut aproximativ 3 luni de zile si eu nu am un raspuns .

Am nevoie de permis sa ma angajez...oare ce pot face ? Cat timp mai am de asteptat?

Intre timp am fost chemat luni la audieri .... ce se poate intampla?

Cu multa stima si respect . Vlad
V-au luat actele, numerele, etc si nu v-au dat nimic la mana, un proces-verbal, o dovada, ceva ?!
Contactati un avocat si nu mergeti luni la politie fara a fi insotit de acesta!
Am primit 2 procese verbale , cu primirea - predarea masinii si a cheilor si actelor
Fara talon si numere si permis ....
Si o chitanta...nu stiu pentru ce este

Au fost date avocatului

Nu am primit nici o dovada de circulatie !

Din cate m-am interesat o sa dau doar o declaratie in fata politistilor . Atat
Pentru ca am fost chemat la sediul politiei , si nu la tribunal