Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Doresc sa imi schimb numele de familie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Doresc sa imi schimb numele de familie

La casatorie parintii mei si`au schimbat numele in Gheorghita..Pe tatal meu il chema Simidon iar pe mama Gherghita(observati diferenta)...
Bunicul meu din partea tatalui avea numele de familie Simidon iar tata era singurul urmas.
Noi suntem 4 baieti si o fata..Toti cu numele Gheorghita...
Eu as vrea sa duc numele(original) de familie mai departe si doresc sa il schimb din Gheorghita in Simidon fara sa ma casatoresc..Nici macar nu am in plan lucrul asta si mi se pare absurd ca asta sa fie singura solutie in 2014
Vreau sa ma sfatuiti clar,Fara liste cu prea multe legi,ordonante si aliniate..
Doresc sa stiu legea exacta in baza careia imi pot sau nu schimba numele..Unde ar trebui sa merg,ce documente trebuie sa am..
Va multumesc anticipat!

P.S. Nu am stiut exact unde sa-l incadrez...asa ca l`am pus la raspunsuri in comunitate...
Rog adminul daca nu am postat unde trebuie sa mi`l incadreze corect...
TheWatcherofficial, utilizator
Corbalb....e prea mult pentru mine ce e acolo...trebuie sa stiu concret....stiu deja ce scrie acolo dar nu imi raspunde la intrebare si cerere....
Crezi ca imi era greu sa caut pe google?
Am postat aici pentru ca poate exista cineva care imi poate raspunde EXACT
E, nu cred ca era asa mult si greu sa cititi o pagina...

Numai pe cale administrativa puteti incerca cf OG 41/2003

Copii legalizate de pe certificatele de stare civilă ale persoanei care solicită schimbarea numelui:
- certificat de naştere;

Un exemplar al monitorului oficial al României, partea III-a, în care a fost publicat extrasul din cererea de schimbare a numelui;

Cazierul judiciar al solicitantului;
Cazierul fiscal al solicitantului;
Orice alte acte pe care solicitantul le consideră necesare pentru motivele cererii sale;
Copia B.I./C.I.;
Copie paşaport;
Declaraţii de notorietate (în cazul în care este necesar) date în formă autentică.

Cererea de schimbare a numelui pe cale administrativă se depune la Serviciul Public Comunitar de Evidenţă a Persoanelor în a cărui rază teritorială are domiciliul persoana care solicită schimbarea numelui, va fi solutionata in 60 de zile.

Publicarea cererii de schimbare a numelui se realizează pe baza unei cereri-tip cu viza oficiului de stare civilă (viza constă în semnătura ofiţerului de stare civilă şi ştampila oficială a primăriei – cea cu stema României). La cerere se va anexa copia certificatului de naştere şi a cărţii de identitate.
expediaţi cererea prin poştă, anexând în original dovada plăţii taxei de publicare şi a contravalorii exemplarului de monitor (în total 25 lei).
După publicare, exemplarul de monitor vă va fi expediat prin poştă la adresa menţionată în cerere.
Asta e cererea tip
[ link extern ]

mai departe, va ganditi dvs la un motiv temeinic pt care solicitati schimbarea numelui, puteti accesa pagina postata de @corbalb pt a va inspira. Succes!

Multumesc pentru mesaj.
Ati fost foarte "pe subiect" si apreciez acest lucru.
Din ce am citit nu ma incadrez in nici un aliniat de pe pagina "cu motive" [ link extern ]

Motivul pentru care as vrea sa imi schimb numele este in primul mesaj al meu..
Ce pot face in acest caz?
1.aleg la nimereala un motiv din acea lista..standardizata?
2.pot sa explic motivul exact cum am facut-o aici pe site?
Ati trecut prea repede peste lista, aveti si acest punct
m) alte asemenea cazuri temeinic justificate.
Dvs va ziceti motivul si argumentati serios si se va decide daca dvs aveti un motiv intemeiat sau nu.

Eu as vrea sa duc numele(original) de familie mai departe si doresc sa il schimb din Gheorghita in Simidon

Asta e motivul dvs, argumentati sa convingeti si pe altii ca e un motiv intemeiat.