Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Doresc sa imi schimb numele de familie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Doresc sa imi schimb numele de familie

La casatorie parintii mei si`au schimbat numele in Gheorghita..Pe tatal meu il chema Simidon iar pe mama Gherghita(observati diferenta)...
Bunicul meu din partea tatalui avea numele de familie Simidon iar tata era singurul urmas.
Noi suntem 4 baieti si o fata..Toti cu numele Gheorghita...
Eu as vrea sa duc numele(original) de familie mai departe si doresc sa il schimb din Gheorghita in Simidon fara sa ma casatoresc..Nici macar nu am in plan lucrul asta si mi se pare absurd ca asta sa fie singura solutie in 2014
Vreau sa ma sfatuiti clar,Fara liste cu prea multe legi,ordonante si aliniate..
Doresc sa stiu legea exacta in baza careia imi pot sau nu schimba numele..Unde ar trebui sa merg,ce documente trebuie sa am..
Va multumesc anticipat!

P.S. Nu am stiut exact unde sa-l incadrez...asa ca l`am pus la raspunsuri in comunitate...
Rog adminul daca nu am postat unde trebuie sa mi`l incadreze corect...
TheWatcherofficial, utilizator
Pai cam asta e argumentul meu...Vreau sa am numele de familie al bunicului meu,nume care ar fi trebuit sa il am de la nastere..
Taicamiu avand un moment de ratacire,fiind certat cu bunicul meu si l-a schimbat in momentul casatoriei,,,.
Din 5 copii pe care ii are tata (4 baieti si o fata) e bine ca macar unul sa duca numele mai departe.L-am respectat pe bunicul meu si fiind decedat acum imi pare rau ca nu am facut asta inainte sa moara...
Macar atat merita din partea mea!!
Provin dintr-o familie veche din romania,cu radacini care duc pana in perioada imperiului bizantin....
Cam astea sunt motivele....
Or fi indeajuns? Vreau sa port un nume din familie nu unul alea aleatoriu....
Sunt sanse?
Voi ce spuneti? Sunteti oameni cu facultati.....
totusi habar nu am de unde sa iau toate hartiile respective
Procedura este urmatoarea:

1. Cerere de aprobare a schimbarii numelui de familie adresata primarului din localitatea unde aveti domiciliul

2. Publicarea cererii de schimbare de nume şi/sau prenume în Monitorul Oficial, Partea III
Se face pe baza:
- cererii de publicare (formular tip) a intenţiei de schimbare a numelui/ prenumelui către Monitorul Oficial al României, partea a III-a, avizată de către funcţionarul de stare civilă de la primăria de domiciliu
- copii dupa cartea de identitate si certificatul de nastere
- dovada platii taxei de publicare în Monitorul Oficial şi a contravalorii exemplarului de monitor (in total 22,6 lei + taxe postale);

Obţinerea unui exemplar in original din Monitorul Oficial in care a aparut anuntul respectiv se poate face prin Posta – daca ati expediat cererea cu cele mai sus amintite prin posta la Regia Autonoma Monitorul Oficial, ªos. Panduri nr. 1, bl. P33, parter, sector 5, Bucureşti.

3. Intocmirea dosarului propriu-zis de schimbare a numelui şi/sau prenumelui
Acte necesare
- Certificat de cazierul judiciar (valabil 6 luni)
- Timbru fiscal de 2 lei (platibil doar la Posta Romana)
- Taxa pentru eliberare este de 10 lei (se plateste la politie sau la trezorerie);
- Cartea de identitate in original
- Certificat de cazier fiscal – ( valabil 30 de zile de la data emiterii si numai in scopul in care a fost eliberat) - de la ANAF, pe bază de cerere, personal, cu plata unei taxe de 20 lei (taxă cazier fiscal),
- copie legalizata dupa certificatul de nastere
- un exemplar al Monitorului Oficial al României, partea a III-a, în care a fost publicat extrasul din cererea de schimbare a numelui (sa nu fie mai vechi de un an).

Care din aceste hartii nu va este clar de unde se obtine?