avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Lucrator desemnat
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Lucrator desemnat

Buna ziua,
Sunt angajat la o societate comerciala ca lacatus si anul trecut am fost numit si ca lucrator desemnat. Ce trebuie sa fac pentru a renunta la functia de lucrator desemnat?
Cel mai recent răspuns: inspectorSSM , utilizator 18:00, 25 Iunie 2014
Problema este a patronului lui marian0177, care habar nu are "cu ce se mananca" activitatea de SSM. Probabil ca aconsiderat ca printr-o numire formala a rezolvat problema organizarii activitatii de SSM. Daca ITM si-ar face treaba la modul serios, nu am mai vedea astfel de cazuri.
Ai dreptate, din cauza asta vreau sa renunt la aceasta ''functie''.
Ultima modificare: Miercuri, 25 Iunie 2014
marian0177, utilizator
Probabil ca angajatorul are incheiat contract de colaborare cu un serviciu extern de prevenire si protectie, care desfasoara celelate activitati SSM, iar marian0177 desfasoara doar activitatea legata de CSSM pe care serviciul extern nu are voie sa o desfasoare. Nu prea vad ce poate face ITM-ul in cazul asta.
Art 18 din NM
(3) În cazul în care lucrătorii desemnaţi, serviciile interne de prevenire şi protecţie nu au capacităţile şi aptitudinile necesare pentru efectuarea tuturor activităţilor de prevenire şi protecţie prevăzute la art. 15, angajatorul trebuie să apeleze la servicii externe pentru acele activităţi de prevenire şi protecţie pe care nu le poate desfăşura cu personalul propriu.
Art. 20 din NM
(3) Angajatorul va consemna în fişa postului activităţile de prevenire şi protecţie pe care lucrătorul desemnat are capacitatea, timpul necesar şi mijloacele adecvate să le efectueze.
ART. 33 din NM
(1) Contractul încheiat între angajator şi serviciul extern de prevenire şi protecţie trebuie să cuprindă şi următoarele:
a) activităţile de prevenire şi protecţie care vor fi desfăşurate de către fiecare serviciu extern de prevenire şi protecţie;
b) modul de colaborare cu lucrătorii desemnaţi/serviciile interne şi/sau cu alte servicii externe de prevenire şi protecţie;

Marian0177 nu poate decide daca desfasoara sau nu aceasta activitate, aceasta fiind o sarcina de serviciu pe care o poate retrage doar angajatorul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lucrator desemnat suciu_diana suciu_diana Buna ziua, lucratorul desemnat trebuie sa fie angajat in compania respectiva cu contract de munca? Sau acesta poate sa isi indeplineasca atributia ... (vezi toată discuția)
Serviciu extern ssm numesc si persoana desemnata? nic23ro nic23ro Buna ziua, Firma la care lucrez are 70 angajati si in urma demisiei specialistului SSM s-a incheiat contract cu un serviciu extern. Reprezentantii acelei ... (vezi toată discuția)
Pot fi forțată, legal, să accept numirea de lucrător desemnat ssm? mazmary06 mazmary06 Sunt angajata ca referent in economie generala si am in fisa postului responsabilitati corespunzatoare, dar am primit si decizie de lucrator desemnat ... (vezi toată discuția)