Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Poti avea trei suspendari care sa ramana doar la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Poti avea trei suspendari care sa ramana doar la stadiul de SUSPENDARE

am deja o Suspendare pentru: Solutia pe scurt: Condamnă pe inculpatul POPESCU COSTIN - LIVIU, necunoscut cu antecedente penale, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autoturism, având în sânge o îmbibaţie alcoolică ce depăşeşte limita legală, prev. de art. 87 al.1 din O.U.G. 195/2002 cu aplic. art. 3201 al.7 C.p.p., faptă din 16.10.2011, la pedeapsa de 1 an şi 3 luni închisoare. Cu aplic. art. 71 şi 64 lit. a şi b C.p., cu excepţia dreptului de a alege, prev. de art. 64 al.1 lit. a C.p. În baza art. 81 şi 82 C.pen. suspendă condiţionat executarea pedepsei pe o perioadă de 3 ani şi 3 luni, termen de încercare. În baza art. 71 al. 5 C. p. suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata termenului de încercare de mai sus. În baza art. 359 C.pr.pen. atrage atenţia inculpatului asupra disp. art. 83 şi 84 C.pen. privind revocarea suspendării condiţionate în cazul săvârşirii unei alte infracţiuni în termenul de încercare sau al neîndeplinirii obligaţiilor civile din prezenta hotărâre până la expirarea acestui termen. În baza art. 191 C.pr.pen. obligă inculpatul să plătească 800 lei - cheltuieli judiciare. În baza art.189 alin.1 Cod procedură penală dispune avansarea din fondurile Ministerului Justiţiei către Baroul Prahova a sumei de 200 lei reprezentând onorariu apărător din oficiu. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare pentru Ministerul Public şi pentru inculpat. Pronunţată în şedinţă publică, azi 20.11.2012.
Document: Hotarâre 2108/2012 20.11.2012

dar mai am doua dosare care se amana suspendarea de vreo 2 saptamani in ambele pt. inselaciune, aderare la grup infractional organizat, farauda informatica, daca primesc in aceste ultime doua dosare cate o pedeapsa cu suspendare pot ramana la stadiul de TREI Suspendari?

Vreau sa tineti cont ca si aceste ultime doua fapte au fost comise, una in data de luna 04. 2011 ulterior 06. 2011

Va rog sa ma ajurta-ti cu cateva raspunsuri!!

Va multumesc!
Se poate sa fie 3 suspendari in functie de caz dar va trebuie avocat foarte bun si sa nu existe recidiva.
Apararea trebuie foarte bine facuta.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
nu stiu termenii corecti, dar stiu decat ca sunt fapte concurente, ca a fost cerut contopirea OUG-ului la ambele instante..... am fost indemnat de catre avocat sa merg pe art.320, acum se amana pronuntarea deoarece nu se cunoaste cum sa se decida... daca gresesc imi cer scuze : e vorba de ceva cu legea Globala...
popesculi, utilizator
se poate tehnic sa luati cu suspendare si in aceste dosare.
va multumesc!
daca si in celelalte 2 primesccu suspendare, vor ramane cu suspendare? decii exista posibilitatea sa ai trei suspendari?