Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Poti avea trei suspendari care sa ramana doar la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Poti avea trei suspendari care sa ramana doar la stadiul de SUSPENDARE

am deja o Suspendare pentru: Solutia pe scurt: Condamnă pe inculpatul POPESCU COSTIN - LIVIU, necunoscut cu antecedente penale, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autoturism, având în sânge o îmbibaţie alcoolică ce depăşeşte limita legală, prev. de art. 87 al.1 din O.U.G. 195/2002 cu aplic. art. 3201 al.7 C.p.p., faptă din 16.10.2011, la pedeapsa de 1 an şi 3 luni închisoare. Cu aplic. art. 71 şi 64 lit. a şi b C.p., cu excepţia dreptului de a alege, prev. de art. 64 al.1 lit. a C.p. În baza art. 81 şi 82 C.pen. suspendă condiţionat executarea pedepsei pe o perioadă de 3 ani şi 3 luni, termen de încercare. În baza art. 71 al. 5 C. p. suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata termenului de încercare de mai sus. În baza art. 359 C.pr.pen. atrage atenţia inculpatului asupra disp. art. 83 şi 84 C.pen. privind revocarea suspendării condiţionate în cazul săvârşirii unei alte infracţiuni în termenul de încercare sau al neîndeplinirii obligaţiilor civile din prezenta hotărâre până la expirarea acestui termen. În baza art. 191 C.pr.pen. obligă inculpatul să plătească 800 lei - cheltuieli judiciare. În baza art.189 alin.1 Cod procedură penală dispune avansarea din fondurile Ministerului Justiţiei către Baroul Prahova a sumei de 200 lei reprezentând onorariu apărător din oficiu. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare pentru Ministerul Public şi pentru inculpat. Pronunţată în şedinţă publică, azi 20.11.2012.
Document: Hotarâre 2108/2012 20.11.2012

dar mai am doua dosare care se amana suspendarea de vreo 2 saptamani in ambele pt. inselaciune, aderare la grup infractional organizat, farauda informatica, daca primesc in aceste ultime doua dosare cate o pedeapsa cu suspendare pot ramana la stadiul de TREI Suspendari?

Vreau sa tineti cont ca si aceste ultime doua fapte au fost comise, una in data de luna 04. 2011 ulterior 06. 2011

Va rog sa ma ajurta-ti cu cateva raspunsuri!!

Va multumesc!
De ce doriti sa faceti apel daca vi s-a schimbat incadrarea faptei si ati obtinut suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere, adica care ar fi motivele de apel?
Birou_de_Mediator a scris:

De ce doriti sa faceti apel daca vi s-a schimbat incadrarea faptei si ati obtinut suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere, adica care ar fi motivele de apel?

imi cer scuze dar nu stiu exact procedurile...iar daca gresesc imi cer scuze!

pentru ca mai am un dosar in curs de pronuntare pentru data de 30 iun. si din cate am inteles nu voi putea ramane cu toate trei suspendarile, asa ca vor trebui contopite..
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Adica cuntumul pedepsei este esential.
Trebuie ca judecatorul sa fie convins ca nu se impune o pedeapsa cu executare si...ca nu veyi mai comite noi infractiuni...
Daca pedeapsa va fi mai mare decat se poate da suspendarea sigurbse da cu executare.
Probabil ca avocatul o socotit pedeapsa si daca se da sau nu spor de pedeapsa...

se vor contopi cele trei pedepse intr-una singura. apoi, daca limitele pedepsei aplicate vor permite, se va putea da o singura condamnare cu suspendare sau cu executare...

daca avocatul meu nu face apel, nu face apel nici parchetul?
popesculi a scris:

5. Condamnă inculpatul POPESCU COSTIN LIVIU, la pedepsele de : - În baza art. 7 al 1 din Legea 39/2003, cu aplic art 396 al 10 C.p.p. rap la art 375 C.p.p. ref la art. 5 C.p. şi art. 74 lit. a şi c C.p. cu art 76 C.p. pentru comiterea infracţiunea de iniţierea sau constituirea unui grup infracţional organizat ori aderarea sau sprijinirea sub orice formă a unui astfel de grup ,faptă din cursul anului 2012, la pedeapsa de : 4( patru) ani închisoare. - În baza art. 65 alin.2 C.penal ref la art. 5 C.p. aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 64 lit. a,b C.penal, cu excepţia dreptului de a alege pe o durată de 2 ani după executarea pedepsei principale. -În baza art. 26 cp. rap. la art. 49 din Legea 161/2003 cu aplic, art.41 al 2 cp. cu aplic art 396 al 10 C.p.p. rap la art 375 C.p.p. ref la art. 5 C.p. şi art. 74 lit. a şi c C.p. cu art 76 C.p. pentru comiterea infractunii de complicitate la efecuarea de operaţiuni financiare în mod fraudulos la pedeapsa de 2 ani închisoare. În baza art. 33 lit. a şi art. 34 lit. b Cod penal, inculpatul va executa pedeapsa cea mai grea, aceea de : 4(patru) ani închisoare, la care se adaugă pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 64 lit. a,b C.penal, cu excepţia dreptului de a alege pe o durată de 2 ani după executarea pedepsei principale. Face aplicarea disp. art. 71 şi art. 64 lit. a,b C.penal, cu excepţia dreptului de a alege. În baza art. 88 C.penal, deduce din pedeapsa aplicată perioada reţinerii şi arestării preventive de la 30.10.2012 până la 09.08.2013. În baza art. 86/1 cod penal dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei aplicate inculpaţilor mai sus menţionaţi.. Conform art.86/2 cod penal termenul de încercare se compune pentru inculpaţi din cuantumul pedepsei închisorii aplicate, la care se adaugă un interval de timp stabilit de instanţă ,de 2(doi) ani , fiind in final de 6 (şase) ani. Potrivit disp.art.86/3 cod penal pe durata termenului de încercare inculpaţii trebuie să se supună următoarelor măsuri de supraveghere : a) să se prezinte, la datele fixate ,la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Prahova. b) să anunţe, in prealabil orice schimbare de domiciliu, reşedinţă sau locuinţă, şi orice deplasare care depăşeşte 8 zile , precum si intoarcerea ; c) să comunice şi să justifice schimbarea locului de muncă, d) să comunice informaţii de natură a putea fi controlate mijloacele de existenţă; În baza art. 359 cod procedură penală atrage atenţia inculpaţilor asupra disp. art. 86/4 cod penal combinat cu art. 83 si art. 84 cod penal, privind efectele revocării suspendării sub supraveghere a executării pedepsei, în cazul săvârşirii unei noi infracţiuni in cursul termenului de încercare, în caz de neachitare cu rea credinţă a despăgubirilor civile, precum şi in caz de neîndeplinire cu rea credinţă a măsurilor de supraveghere stabilite de instanţă. Potrivit disp.art.71 alin.5 Cod penal pe durata termenului de încercare se suspendă şi pedeapsa accesorie prevăzută de art. 64 lit.a,b cod penal, cu excepţia dreptului de a alege. Cu apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 01.07.2014.
Document: Hotarâre 719/2014 01.07.2014

vreau sa rectific cateva greseli facute de instanta de judecata :

nu am fost arestat nici macar 1 ora
am cerut contopirea pedepselor si nu s-a facut asta

va rog din tot sufletul sa imi da-ti un sfat si daca crede-ti ca se poate ramane cu suspendare, s-a facut apel de catre DIICOt, am facut si eu apel, dar DIICOT-ul vrea ca pedeapsa de mai sus sa fie cu executare pt ca s-au incalcat procedurile Art.86 indc.1