Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prima Casa a casei avariate.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prima Casa a casei avariate.

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Ce se poate de facut in cazul in care ai procurat un imobil prin programul "Prima Casa" si peste un an-doi ea s-a defectat (se defecteaza) din cauza neconformitatii constructiei. Plafonul de jos a etajului s-a deplasat in jos, si acum este necesara o consolidare (de pus 2 stalpi de sustinere si o arca in living). Este evident ca vina apartine constructorului. Ce pot face eu in cazul dat? Sa ma adresez fostului proprietar, care a construit-o? Sa ma adresez bancii, ca sa ma ajute in demersuri, caci casa practic este proprietatea bancii, si daca se intampla ceva (se darama) nici compania de asigurari nu va despagubi asa un caz... Pot sa ma dezic de credit, si banca sa oblige pe fostul proprietar sa intoarca banii, pe motiv ca a fost vandut un bun cu viciu ascuns? Multumesc anticipat!
Sunteti bine inspirat.
Toate variantele Dvs. sunt fezabile.

In orice situatie, Constructorul si Beneficiarul lui (Investitorul, cel care a comandat casa) sunt responsabili (separat sau in solidar) de calitatea si functionalitatea constructiei (vicii ascunse).
Totodata, Banca, in postura ei de proprietar al casei, este interesata de calitatea bunului care-i garanteaza creditul.
In ceea ce priveste rezilierea contractului de creditare, consultati un avocat.