Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa pentru emisiile poluante
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa pentru emisiile poluante

Bună ziua !
În legătură cu taxa pentru emisiile poluante,
Sunt din Târgu Mureş, am achiziţionat un autovehicul second hand din Germania, pentru care la înmatricularea în România s-a perceput plata taxei pentru emisii poluante ...
Prima instanţă respinge acţiunea, susţinând că, am achitat taxa pentru emisii poluante abia la data de 11.01.2013, dată la care nu mai există niciun regim discriminatoriu la adresa vehiculelor de ocazie cumpărate din alte state member UE, deoarece suspendarea dispusă prin OUG 1/2012 a expirat la data de 31.12.2012.
Am, înaintat recursul împotriva sentinţei civile către Curtea de Apel Tg Mureş, dar din păcate a respins acţiunea, susţinând aceeaşi motive că nu mai există regim discriminatoriu etc. – hotărâre definitivă.

Întrebare:
1. sunt persoane care au achitat taxa auto în perioada 1 ianuarie – 4 martie 2013 şi au avut câştig de cauză în Justiţie;
Jurisprudenţă: A se vedea Decizia: Curţii de Apel Constanţa nr. 1477 din 21 august 2013, pronunţat în dosarul nr. 1177/118/2013;

2. O.U.G. nr. 9/2013 – există regim discriminatoriu la adresa vehiculelor de ocazie cumpărate din alte state member UE?

3. după Hotărârea definitivă a Curţii de Apel, există cale de atac împotriva deciziei?

Vă mulţumesc;
Din cate stiu in acea cauza de la Constanta reclamantul depusese cererea de calcul a taxei inainte de 31.12.2012 si asta cred ca era si motivul admiterii actiunii. Sper sa nu ma insel. In rest, instantele din tara considera la fel prevederile taxei pe emisii poluante dupa 2013 cu timbrul de mediu. Inca...cu putine exceptii, acestea fiind TbTeleorman, Mehedinti si partial Bucuresti