Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Afacere vending machine
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Afacere vending machine

Buna seara,

As dori sa achizitionez 2-3 automate de vanzare pentru sucuri/cafele , dar sunt nelamurita cu unele lucruri :
- Genul acesta de afacere se poate face pe PFA?
- Care sunt obligatiile ca si comerciant cu acest gen de aparate ca totul sa fie ok?
-Stiu ca acest gen de aparate nu emit bon fiscal, este vreo problema cu garda finaciara in aceasta privinta?
-Trebuie un contabil ?

Multumesc anticipat de rsapunsuri,
O seara buna va doresc!
1. Se pot desfasura astfel de activitati si pe PFA.
2. Nu este nimic special, cei care le vand ar trebui sa asigure si instructajul in exploatarea lor
3. Au un sistem propriu de inregistrare a incasarilor, nu emit bon fiscal (sunt prinse la exceptiile OUG 28)
4. In principiu nu; nu exista nicio activitate pe care o face un contabil pt PFA si nu ai putea-o face singura