avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Afacere vending machine
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Afacere vending machine

Buna seara,

As dori sa achizitionez 2-3 automate de vanzare pentru sucuri/cafele , dar sunt nelamurita cu unele lucruri :
- Genul acesta de afacere se poate face pe PFA?
- Care sunt obligatiile ca si comerciant cu acest gen de aparate ca totul sa fie ok?
-Stiu ca acest gen de aparate nu emit bon fiscal, este vreo problema cu garda finaciara in aceasta privinta?
-Trebuie un contabil ?

Multumesc anticipat de rsapunsuri,
O seara buna va doresc!
Cel mai recent răspuns: dgnConsulting , Contabil 22:20, 24 Iunie 2014
1. Se pot desfasura astfel de activitati si pe PFA.
2. Nu este nimic special, cei care le vand ar trebui sa asigure si instructajul in exploatarea lor
3. Au un sistem propriu de inregistrare a incasarilor, nu emit bon fiscal (sunt prinse la exceptiile OUG 28)
4. In principiu nu; nu exista nicio activitate pe care o face un contabil pt PFA si nu ai putea-o face singura

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Control ii ankalupu ankalupu ii trebuie sa aiba casa de marcat daca vinde haine second hand? aceste ii sunt contolate de cineva daca respecta legea sau nu? (vezi toată discuția)
Pfa, norma de venit, neplatitor tva, sa lamurim o data cu registrele obligatorii ! Bravos Bravos Sa va explic despre ce este vorba:Mi-am infiintat anul asta PFA la norma, neplatitor de TVA pe coafor.Bun, dupa registrul comertului, ma duc la finante si dupa ... (vezi toată discuția)
Casa de marcat pentru pfa ContSters57637 ContSters57637 STITI CUMVA DACA O PERSOANA FIZICA AUTORIZATA TREBUIE SA AIBA CASA DE MARCAT ? DACA DA MI-AR FI DE FOLOS SI UN TEMEI LEGAL. VA MULTUMESC MULT DE TOT. (vezi toată discuția)