Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pasaport minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pasaport minor

ce sanse am sa obtin pron Ordonanta Presedintiala suplinirea acordului mamei ptr obtinere pasaport si parasire tara de catre minora, daca minora poarta numele mamei ( nu suntem divortati legal, eu am recunoscut-o pe minora, am crescut-o, insa mama ei ne-a parasit de 3 ani ). multumesc frumos
sorana_g, utilizator
Trebuie să dovediţi că mama minorei vă refuză acordul şi e interesul minorei să vă însoţească.
Ţinând cont că urmează vacanţa judecătorească, va dura, iar şansele unei sentinţe favorabile depind de mulţi factori.:luck:
Pe ordonanta se judeca si pe vara, unele instante dau termene saptamanale...
Depinde de motivatie, depinde ce inseamna ca mama minorei a parasit-o... dar aveti sanse.
Nu va da mama un acord? Ca-i mai simplu. Asa poate intra in contact si cu copilul, ar fi bine.