avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pasaport minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pasaport minor

ce sanse am sa obtin pron Ordonanta Presedintiala suplinirea acordului mamei ptr obtinere pasaport si parasire tara de catre minora, daca minora poarta numele mamei ( nu suntem divortati legal, eu am recunoscut-o pe minora, am crescut-o, insa mama ei ne-a parasit de 3 ani ). multumesc frumos
Ultima modificare: Miercuri, 25 Iunie 2014
sorana_g, utilizator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 12:38, 26 Iunie 2014
Trebuie să dovediţi că mama minorei vă refuză acordul şi e interesul minorei să vă însoţească.
Ţinând cont că urmează vacanţa judecătorească, va dura, iar şansele unei sentinţe favorabile depind de mulţi factori.:luck:
Pe ordonanta se judeca si pe vara, unele instante dau termene saptamanale...
Depinde de motivatie, depinde ce inseamna ca mama minorei a parasit-o... dar aveti sanse.
Nu va da mama un acord? Ca-i mai simplu. Asa poate intra in contact si cu copilul, ar fi bine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordonanta presedintiala scoatere minor din țară valeriastaicu valeriastaicu Buna ziua am divortat in ian 2015, exista o hotarare judecatoreasca in acest sens prin care imi este incredintata minora spre crestere, domiciliul ei acelasi ... (vezi toată discuția)
Cum trebuie sa depun o ordonanta presedintiala aimetti aimetti Buna ziua, Prietena mea actuala este casatorita in continuare cu sotul ei dpdv legal, dar el a plecat din casa si a lasat-o balta cu copilul si nu vrea sa ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. sora mea e divorțată iar fetița (4ani) merge la ... AncaMal AncaMal Buna ziua. Sora mea e divorțată iar fetița(4ani) merge la tatăl ei 2 weekenduri pe luna. Sora mea ar vrea sa o duca in străinătate în vacanță dar ... (vezi toată discuția)