Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Sora mea e divorțată iar fetița (4ani) ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Sora mea e divorțată iar fetița (4ani) merge la ...

Buna ziua. Sora mea e divorțată iar fetița(4ani) merge la tatăl ei 2 weekenduri pe luna. Sora mea ar vrea sa o duca in străinătate în vacanță dar fostul soț nu vrea nici să audă de așa ceva. Nu exista nici o cale legală prin care sa îl facă să semneze hârtia că să poată merge în vacanță ? Vă mulțumesc frumos , sper că m-am făcut înțeleasă !
Se poate solicita in instanta, printr-o ordonanta presedintiala, suplinirea consimțământului tatalui pentru pasaportul minorei si iesirea din tara.
Tatal va fi obligat sa-i achite mamei si cheltuielile de judecata facute cu acel proces.
Ar fi indicat sa contacteze mama un avocat si sa se informeze in amănunt.
Există soluții suplinirea acordului tatălui se obtine in urma unui proces.