Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenintari si jigniri - ce pot sa fac?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenintari si jigniri - ce pot sa fac?

Buna...am 18 ani si ma numesc Vlad...locuiesc in orasul baia mare judetul maramures...si am fost impreuna cu o tipa din buzesti acelasi judet...dar dupa 10 luni au aparut cateva conflicte care continua de vreo 2 sau 3 luni...ma suna tot mai multe persoane si prieteni de ai ei pentru amenintari dar mai mult, ( ma jigneste, ceea ce nu prea accept), dar nu numai, am primit si apeluri telefonice de la ea prin care m-a amenintat si m-a injurat( pe langa asta a zis ca ar vrea sa mor-iar daka nu am facut-o pana acum o voi face, daca intelegeti). Am cateva inregistrari si as dorii un sfat cam cu ce ar trebuii sa fac... Sa tinem cont k am incercat sa regler putin nota dar degeaba...ma puteti ajuta? Multumesc mult
~ Conținut șters la cerere ~
Se poate spune si asa dar u stiu ce sa mai cred. Tinand cont ca ea are 14 ani abia pe 28 luna aceasta, si are destul de multi prieteni. Inca doua intrebari... Am nevoie de martori? si Se poate ajunge in istanta pentru aceasta cauza? fiindca eu vreau mai mult sa reglez conturile si sa nu-mi fie frice pentru ceva evenimente...Multumesc anticipat.
Ea are varsta de 13 ani... Daca in conceptia dv ”am fost cu o tipa” inseamna ca ati intretinut cu aceasta relatii sexuale... se poate spune ca ati intretinut relatii sexuale cu un minor...
Dv aveti varsta de 18 ani - ii spuneti fetei sa mearga la politie si sa va reclame, sa nu va mai ameninte... degeaba. Politistii vor avea grija sa va acuze ca ati intretinut relatii sexuale cu un minor... Poate dovediti ca nu ati fost primul...

Totusi, daca timp de doua luni s-au multumit numai cu amenintari la telefon e de presupus ca, in final, vor renunta. Daca erau ”seriosi” pana acum primeati macar o bataie...

Va ameninta, dar ce vor pt a renunta la amenintari?! Sa va casatoriti cu fata?
Mai ales daca nu ati intretinut cu ea relatii sexuale mergeti si reclamati amenintarile la politie...
~ Conținut șters la cerere ~
minorii sub varsta de 14 ani nu raspund penal. Daca altcineva din anturajul fetei v-a amenintat , si avedi dovezi in acest sens, depuneti o plangere penala.