avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenintari si jigniri - ce pot sa fac?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenintari si jigniri - ce pot sa fac?

Buna...am 18 ani si ma numesc Vlad...locuiesc in orasul baia mare judetul maramures...si am fost impreuna cu o tipa din buzesti acelasi judet...dar dupa 10 luni au aparut cateva conflicte care continua de vreo 2 sau 3 luni...ma suna tot mai multe persoane si prieteni de ai ei pentru amenintari dar mai mult, ( ma jigneste, ceea ce nu prea accept), dar nu numai, am primit si apeluri telefonice de la ea prin care m-a amenintat si m-a injurat( pe langa asta a zis ca ar vrea sa mor-iar daka nu am facut-o pana acum o voi face, daca intelegeti). Am cateva inregistrari si as dorii un sfat cam cu ce ar trebuii sa fac... Sa tinem cont k am incercat sa regler putin nota dar degeaba...ma puteti ajuta? Multumesc mult
Cel mai recent răspuns: BuciumanVlad , utilizator 00:28, 16 Mai 2009
poti face plangere penala la Parchet pt amenintare, daca si dovedesti ai castig de cauza. SUCCES
De ce Va puneti atatea intrebari , daca nu au ati intretinut relatii sexuale cu aceasta minora ?Stati linistit...

In cazul in care aceasta fata , spre exemplu , avea o alta relatie de prietenie , printre care existau si raporturi sexuale , ganditi-va ca persoanele in preajma in care ea a fost vazuta de catre cunostinte , prieteni , pot fi audiate de catre agentii de politie /procuror , in vederea aflarii adevarului ....Pot exista fotografii , sms-uri , discutii efectuate prin e-mail sau messenger , in legatura cu prezenta speta...

Amintesc si faptele de notorietate , care nu trebuie dovedite ... si faptele cunoscute de catre un cerc restrans , care , insa trebuie dovedite...
Iar marturia mincinoasa e sanctionata de lege....

Mai mult , sigur exista un cerc de prieteni apropiati .Poate va exista o depozitie a acestora in favoarea dvs ,si in defavoarea minorei.Ganditi-va la vecini , colegi de clasa ai fetei , (persoane cunoscute ) care pot avea cunostinta de comportamentul acestei fete...
Pastrati si dumneavoastra orice sms /e-mail /discutie pe messenger ....care v-ar ajuta , sau poate provocati o discutie , in care ea marturiseste fie ca nu a intretinut relatii sexuale cu dvs , fie ca le-a intretinut cu un alt baiat...Convorbirile telefonice pot fi inregistrate...

Amenintarile sunt rezultatul unei suparari ...Gandesc eu ...V-ati gandi sa discutati deschis cu ea , sa aflati ce a determinat-o sa rezulte la aceste amenintari , daca ati ranit-o ....Cred ca asa este , intrucat sentimentele adolescentelor sunt fragile....De fapt , ale tuturor , cu precadere ale adolecentilor....Cred ca doreste , intr-un fel , o razbunare....

Incercati sa o impacati , sa comunicati cu ea , cu privire la relatia dvs , sa aflati ce-o mai supara inca , ce-o framanta , si poate , o veti ajuta in vreun fel....

Nu recomand plangerea penala in acest caz , intrucat consider ca e o reactie puerila, justificata sau nu , iar , in materie de sentimente , as recomanda calea amiabiala , (prin buna intelegere ) a acestui conflict.

Succes si sa ne tineti la curent !
Ultima modificare: Vineri, 15 Mai 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
oke va multumesc foarte mult pt ajutor...o sa va tin la curent cu toate noutatile...Va multumesc anticipat...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Relatii sexuale intre minori mema mema Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti...daca un minor este acuzat ca a intretinut relatii sexuale cu o minora sub 15 ani, dar cu acordul acestei, cum poate fi ... (vezi toată discuția)
Copurere de minori? adrian 75 adrian 75 Buna ziua, Numele meu este Adrian si am un fiu care are o alta orientare sexuala, problema mea este ca fiul meu in varsta de 28 de anii a avut o relatie de 2 ... (vezi toată discuția)
Minora de 17 ani poate umbla cu un tanar de 22 de ani? waryus waryus dupa cum spune si titlu o minora in varsta de aproape 17 ani poate umbla cu un tanar de 22 de ani?tin sa mentione ca eu sunt cel de 22 de ani iar minora e fica ... (vezi toată discuția)