Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Concediu fara plata

Pe timpul concediului fara plata pentru un functionar public, raporturile de serviciu ale acestuia sunt suspendate chiar daca nu este prevazuta aceasta situatie in cadrul legii 188 privind statutul functionarilor publici?
Pot deveni aplicabile prevederile din Codul Muncii, art. 51 lit.d) cu privire la suspendarea CIM pe timpul concediului pentru formare profesionala?
Nu am gasit o reglementare mai apropiata care sa se incadreze pe situatie.
Multumesc
art.95 din Legea 188/1999
....
(2) Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivată a funcţionarului public, pentru un interes personal legitim, în alte cazuri decât cele prevăzute la alin. (1) şi la art. 94 alin. (1), pe o perioadă cuprinsă între o lună şi 3 ani.

Art. 30 din OG 6/2007:
....
(2)Funcţionarii publici care urmează o formă de specializare sau de perfecţionare beneficiază de drepturile şi au obligaţiile prevăzute de Legea nr. 188/1999, republicată.

Legea 188/1999, art. 51 :
(1) Autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia să prevadă în bugetul anual propriu sumele necesare pentru acoperirea cheltuielilor de perfecţionare profesională a funcţionarilor publici organizată la iniţiativa ori în interesul autorităţii sau instituţiei publice.
(2) Pe perioada în care funcţionarii publici urmează forme de perfecţionare profesională, beneficiază de drepturile salariale cuvenite, în situaţia în care acestea sunt:
a) organizate la iniţiativa ori în interesul autorităţii sau instituţiei publice;
b) urmate la iniţiativa funcţionarului public, cu acordul conducătorului autorităţii sau instituţiei publice.

Multumesc pentru raspuns
Am observat ca alin.(2) al art.95 din legea 188 a fost abrogat.
Si pentru a fi mai concret, in cazul in care formarea profesionala nu se incadreaza la situatiile de la alin.2 art. 51 legea 188, poate fi aceasta considerata o suspendare in sensul prevederilor din Codul muncii.
Ma refer strict la situatia in care functionarul a solicitat concediu fara plata pentru studii, care nu au legatura directa cu activitatea lui, insa se incadreaza in cadrul obligatiei generale de imbunatatire a abilitatilor, prevazute la art.50 legea 188.
Este aceasta o suspendare a raporturilor de serviciu?
Concediul fara plata = suspendare
1. Nu este abrogat acel articol.

2. Concediu fara plata nu implica o suspendare obligatorie a raportului de serviciu.