Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile libere salariati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile libere salariati

va rog sa ma indrumati - daca este prevazut i n vreo lege acordarea unei zile libere pentru efectuarea analizelor medicale anuale.
Nu este prevazuta o astfel de zi libera.
Doar pentru donarea de sange se prevede zi libera.
Este prevazuta expres pentru functionarii publici.
Avand in vedere insa ca, in conformitate cu Legea 319/2006, angajatorul suporta si contravaloarea analizelor medicale anuale, este normal ca in ziua in care sunteti programat pentru aceste analize, ziua respectiva sa fie pontata.
daca aveati functia de judecator sau procuror, dar daca intrebati inseamna ca aveti alta functie..............
In temeiul art. 22 alin. (1) din Regulamentul privind concediile judecatorilor si procurorilor, aprobat prin Hotararea Consiliului Superior al Magistraturii nr. 325/2005, modificat prin Hotararea Consiliului Superior al Magistraturii nr. 422/2007, acestia au dreptul la concedii platite care nu se includ in durata concediului de odihna, in cazul urmatoarelor evenimente familiale deosebite:

a) casatoria judecatorului sau a procurorului - 5 zile lucratoare;
b) nasterea sau casatoria unui copil - 3 zile lucratoare;
c) decesul sotului sau sotiei ori al unei rude pana la gradul al III-lea inclusiv - 3 zile lucratoare;
d) controlul medical anual - o zi lucratoare.

dar Contractul colectiv unic la nivel national 2007- 2010 spune:
ART.61. - (1) Salariatii au dreptul la zile libere platite pentru evenimente deosebite in
familie sau pentru alte situatii, dupa cum urmeaza:
a) casatoria salariatului - 5 zile;
b) casatoria unui copil - 2 zile;
c) nasterea unui copil - 5 zile + 10 zile daca a urmat un curs de puericultura;
d) decesul sotului, copilului, parintilor, socrilor - 3 zile;
e) decesul bunicilor, fratilor, surorilor - 1 zi;
f) donatorii de sange - conform legii;
g) la schimbarea locului de munca in cadrul aceleiasi unitati, cu mutarea domiciliului in
alta localitate - 5 zile.
(2) Salariatii au dreptul la 30 de zile concediu fara plata, acordat o singura data, pentru
pregatirea si sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior. Acest concediu se
poate acorda si fractionat, la cererea salariatului.
(3) Pentru rezolvarea unor situatii personale, salariatii au dreptul la concedii fara plata.
Alina Tabara, Consilier juridic