Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Codul muncii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Codul muncii

O asociatie de proprietari poate angaja personal cu conventie ?
Concret ce fel de personal vreti sa angajati, pentru ce activitati?
Femei de serviciu,casier,administrator...
Trebuie angajati cu CIM deoarece presteaza activitati, conform Codului Fiscal, dependente si permanente, indiferent de durata de munca din luna.

Cu contract civil - nu se mai numeste conventie civila - se pot indemniza numai prestatori pentru activitati ocazionale (zugravit, reparat vreo instalatie, curatenie ocazionala de primavara/toamna, gradinarit ocazional).