avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi.Nu stiu care este procedura dupa moartea sotului mamei mele care nu este tatal meu biologic.Mama are diagnostic ,dementa mixta,alzheimer,este netransportabila,are ajutor de handicap si insotitor.
are o pensie foarte mica ,cu ea plus ajutorul primit,platim persoana care o ingrijeste.
Poate trece la 50% din pensia sotului(ar creste un pic cu aprox.200 lei)?
Si daca este obligatoriu a face succesiunea in starea ei ,sau eu o pot face ptr.ea ??
va multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Anacrsitina , utilizator 11:19, 8 Iulie 2014
Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi.Nu stiu care este procedura dupa moartea sotului mamei mele care nu este tatal meu biologic.Mama are diagnostic ,dementa mixta,alzheimer,este netransportabila,are ajutor de handicap si insotitor.
are o pensie foarte mica ,cu ea plus ajutorul primit,platim persoana care o ingrijeste.
Poate trece la 50% din pensia sotului(ar creste un pic cu aprox.200 lei)?
Si daca este obligatoriu a face succesiunea in starea ei ,sau eu o pot face ptr.ea ??
va multumesc mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare in grad de handicap baciu rodica baciu rodica Buna ziua, Tatal meu are diagnosticul de DEMENTA IN BOALA ALZHEIMER CU DEBUT TARDIV MMS - 22 PCT, si as vrea sa stiu daca cu acest diagnostic ar avea ... (vezi toată discuția)
Succesiune kikibv08 kikibv08 Buna ziua,matusa mea(sora mamei)din Suceava,eu locuind in Brasov, locuieste in casa socrilor ei ambii decedati,si sotul ei ,unicul lor copil a decedat si el in ... (vezi toată discuția)
Dementa senila degenerativa mixta. DanValentinMarcu DanValentinMarcu Tatal meu are acest diagnostic de dementa degenerativa mixta si este foarte greu de ingrijit. Are domiciliul pe buletin in Bucuresti si gradul de handicap si ... (vezi toată discuția)