Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi.Nu stiu care este procedura dupa moartea sotului mamei mele care nu este tatal meu biologic.Mama are diagnostic ,dementa mixta,alzheimer,este netransportabila,are ajutor de handicap si insotitor.
are o pensie foarte mica ,cu ea plus ajutorul primit,platim persoana care o ingrijeste.
Poate trece la 50% din pensia sotului(ar creste un pic cu aprox.200 lei)?
Si daca este obligatoriu a face succesiunea in starea ei ,sau eu o pot face ptr.ea ??
va multumesc mult.
Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi.Nu stiu care este procedura dupa moartea sotului mamei mele care nu este tatal meu biologic.Mama are diagnostic ,dementa mixta,alzheimer,este netransportabila,are ajutor de handicap si insotitor.
are o pensie foarte mica ,cu ea plus ajutorul primit,platim persoana care o ingrijeste.
Poate trece la 50% din pensia sotului(ar creste un pic cu aprox.200 lei)?
Si daca este obligatoriu a face succesiunea in starea ei ,sau eu o pot face ptr.ea ??
va multumesc mult.