Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit pe dividende persoane fizice nerezidente
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Impozit pe dividende persoane fizice nerezidente

Cat si cum se plateste impozitul pe dividente pentru un asociat cetatean american?
Multumesc
Impozitul pe dividende este de 16% si se retine la sursa. Nu conteaza cetatenia, adica este un impozit care se datoreaza statului roman.
Iulian MANEA, Contabil
" Dacă un contribuabil este rezident al unei ţări cu care România a încheiat o convenţie pentru evitarea dublei impuneri, cota de impozit care se aplică venitului impozabil obţinut de către acel contribuabil din România nu poate depăşi cota de impozit prevăzută în convenţie care se aplică asupra acelui venit. În situaţia în care sunt cote diferite de impozitare în legislaţia internă sau în convenţiile de evitare a dublei impuneri, se aplică cotele de impozitare mai favorabile. "
Multumesc mult, banuiam dar vroiam sa am parerea unui specialist.
o zi buna in continuare