Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contract de munca cu timp redus de lucru
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contract de munca cu timp redus de lucru

Angajati unei asociati de locatari care sunt angajati acum cu norma intreaga (administrator,casier ,femeie de serviciu) se poate reduce norma de lucru de la 8 ore pe zi la 4-5 ore pe zi?
Va referit la CIM?
Da
Atunci veti avea CIM cu timp partial de lucru.

Norma este de 8 ore (adica timp de lucru normal), dar timpul efectiv de munca poate fi 4 ore/zi sau 1 ora/zi sau.....
1 ora/saptamana sau.... orice numar de ore/perioada
Se poate reduce durata timpului de munca, dar numai prin incheierea unui act aditional la c.i.m.
Dar salariu se poate reduce ?
Stanciut, utilizator