avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contract de munca cu timp redus de lucru
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contract de munca cu timp redus de lucru

Angajati unei asociati de locatari care sunt angajati acum cu norma intreaga (administrator,casier ,femeie de serviciu) se poate reduce norma de lucru de la 8 ore pe zi la 4-5 ore pe zi?
Va referit la CIM?
Da
Atunci veti avea CIM cu timp partial de lucru.

Norma este de 8 ore (adica timp de lucru normal), dar timpul efectiv de munca poate fi 4 ore/zi sau 1 ora/zi sau.....
1 ora/saptamana sau.... orice numar de ore/perioada
Se poate reduce durata timpului de munca, dar numai prin incheierea unui act aditional la c.i.m.
Dar salariu se poate reduce ?
Ultima modificare: Joi, 3 Iulie 2014
Stanciut, utilizator

Alte discuții în legătură

Indemnizatie de concediu administrator Elidor Elidor Administratorul asociatiei noastre de proprietari este cu contract de muncacu program de 4 ore zilnic. A depus o cerere pentru CO-parte financiara, dansul ... (vezi toată discuția)
C.i.m. intr o asociatie de proprietari eugarizan eugarizan Buna ziua Am o nelamurire si doresc pentru ca in sfarsit am studiat acele contracte de munca ale angajatiilor din asociatie , ca cineva sa faca ... (vezi toată discuția)
Angajare administrator asociatie de proprietari Pop_Marcel Pop_Marcel Buna ziua, Sunt presedintele unei asociatii de proprietari si in urma cu cateva zile administratorul si-a dat demisia. Am gasit o persoana care am dori ... (vezi toată discuția)