Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Cine plateste? Masina distrusa de caderea unui copac
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Cine plateste? Masina distrusa de caderea unui copac

As dori sa stiu cine plateste pagubele in cazul unui nuc sanatos cazut pe o masina pe domeniu public din cauza unei furtuni puternice ..multumesc
nucul era pe domeniul public? primaria trebuie sa raspunda.
Teoretic, administratorul domeniului public din locul cu pricina (ADP, Primarie)
Nu cred ca pentru orice eveniment neplacut care ni se intampla trebuie sa primim despagubiri.

Credeti ca nucul trebuia taiat pentru ca s-ar putea vreodata sa fie furtuna si sub el poate e o masina? Sau sa interzicem parcarea sub nuc?

Daca aveti masina valoroasa, cred ca asigurarea CASCO e solutia. Altfel, asta e. E o posibilitate din mii. Nu ai cum sa stii cum e, pana nu ti se intampla.
Iulian Manea a scris:

Nu cred ca pentru orice eveniment neplacut care ni se intampla trebuie sa primim despagubiri.

Credeti ca nucul trebuia taiat pentru ca s-ar putea vreodata sa fie furtuna si sub el poate e o masina? Sau sa interzicem parcarea sub nuc?

Daca aveti masina valoroasa, cred ca asigurarea CASCO e solutia. Altfel, asta e. E o posibilitate din mii. Nu ai cum sa stii cum e, pana nu ti se intampla.

nu va suparati, aceasta este gandirea majoritatii romanilor = RESEMNAREA. stiati ca in USA de exemplu daca intri intr-un magazin si te impiedici de treptele lor si iti luxezi incheietura, poti sa castigi daune de mii de euro chiar milioane?
ADP, Primaria, trebuiau sa prevada pericolul si sa anunte printr-o placuta, ca este un pom periculos.
trebuie sa ne invatam cu totii, sa ne cerem drepturile si sa nu ne lasam calcati in picioare.
sa spunem ca nucul i-ar fi zdrobit masina Ebei...credeti ca nimeni nu ar fi avut nimic de platit???...pana acum sareau vreo 5 institutii s-o despagubeasca
MYRA CIMPEAN , Avocat
Intr-o tara in care statul de drept are stabilitate si forta, fiecare (individ, institutie, etc) raspunde pentru toate actiunile/inactiunile lui, fapte bune sau rele
Si, in general, 1 fapt bun - 1 fapt rau, nu da zero.
legalmgm, utilizator