avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Cine plateste? Masina distrusa de caderea unui copac
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Cine plateste? Masina distrusa de caderea unui copac

As dori sa stiu cine plateste pagubele in cazul unui nuc sanatos cazut pe o masina pe domeniu public din cauza unei furtuni puternice ..multumesc
Cel mai recent răspuns: DinuX , utilizator 21:58, 12 Iulie 2014
nucul era pe domeniul public? primaria trebuie sa raspunda.
Teoretic, administratorul domeniului public din locul cu pricina (ADP, Primarie)
Nu cred ca pentru orice eveniment neplacut care ni se intampla trebuie sa primim despagubiri.

Credeti ca nucul trebuia taiat pentru ca s-ar putea vreodata sa fie furtuna si sub el poate e o masina? Sau sa interzicem parcarea sub nuc?

Daca aveti masina valoroasa, cred ca asigurarea CASCO e solutia. Altfel, asta e. E o posibilitate din mii. Nu ai cum sa stii cum e, pana nu ti se intampla.
Iulian Manea a scris:

Nu cred ca pentru orice eveniment neplacut care ni se intampla trebuie sa primim despagubiri.

Credeti ca nucul trebuia taiat pentru ca s-ar putea vreodata sa fie furtuna si sub el poate e o masina? Sau sa interzicem parcarea sub nuc?

Daca aveti masina valoroasa, cred ca asigurarea CASCO e solutia. Altfel, asta e. E o posibilitate din mii. Nu ai cum sa stii cum e, pana nu ti se intampla.


nu va suparati, aceasta este gandirea majoritatii romanilor = RESEMNAREA. stiati ca in USA de exemplu daca intri intr-un magazin si te impiedici de treptele lor si iti luxezi incheietura, poti sa castigi daune de mii de euro chiar milioane?
ADP, Primaria, trebuiau sa prevada pericolul si sa anunte printr-o placuta, ca este un pom periculos.
trebuie sa ne invatam cu totii, sa ne cerem drepturile si sa nu ne lasam calcati in picioare.
sa spunem ca nucul i-ar fi zdrobit masina Ebei...credeti ca nimeni nu ar fi avut nimic de platit???...pana acum sareau vreo 5 institutii s-o despagubeasca
Ultima modificare: Marți, 1 Iulie 2014
MYRA CIMPEAN , Avocat
Intr-o tara in care statul de drept are stabilitate si forta, fiecare (individ, institutie, etc) raspunde pentru toate actiunile/inactiunile lui, fapte bune sau rele
Si, in general, 1 fapt bun - 1 fapt rau, nu da zero.
Ultima modificare: Marți, 1 Iulie 2014
legalmgm, utilizator

Alte discuții în legătură

Taiere copac intre blocuri --in caz de neaprobare cine este raspunzator de consecinte zolyxx zolyxx Buna ziua In cazul in care la solicitarea locatarilor pt a taia un brad (care este la o distanta de 4,5 m de bloc depasind cca cu 5 m inaltimea blocului ... (vezi toată discuția)
Copaci prea inalti, netoaletati corespunzator emiliapana emiliapana Buna ziua, In fata blocului se gasesc niste copaci vechi de peste 30 de ani, care acum au o inaltime de aprox 6 etaje - blocul e de 4 etaje. Intre copaci se ... (vezi toată discuția)