Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune achizitii on-line
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune achizitii on-line

Buna ziua,Florentina ma numesc si am intampinat si eu o problema.Acum cateva zile am intrat pe un site de cumparaturi online...si anume OLX.Vroiam sa achizitionez 2 telefoane mobile.Am gasit intr-un final ce cautam...am trimis un mail la persoana respectiva si mi-a raspuns.Am vorbit despre telefoane,mi.a zis ca sunt noi,ca le comanda cu carti de credit de pe e-bay sau emag...cu garantie si absolut toate componentele(doar erau noi).Doar ca plata se facea prin western sau moneygram,deoarece el este in italia si zicea el,ca altfel nu are cum sa procedeze deoarece el imi comanda produsele,eu le primesc si apoi lui cine ii mai trimite banii.Produsele,le primeam prin fan curier sau le ridicam direct de la un sediu/punct de lucru Emag(daca aveam un astfel de punct de lucru in oras).La inceput am refuzat..deoarece mi s.a parut destul de riscant ...apoi el mi-a sugerat sa intru pe un site unde isi desfasoara el activitatea si sa vad acolo forumul discutiilor al altor persoane care au cumparat de la el.Si tin sa mentionez ca acolo toata lumea la fel proceda:ii comandau produsul iar in 24/48 ore le primeau....Asaca m-am lasat influentata si de forumul acela si am mers la banca am scos banii si apoi am mers la banca BCR si i-am trimis banii prin moneygram...in italia.In data de 26.06.2014 ora 15 aproximativ i.am trimis banii si i-am trimis un mail de confirmare cu nr de referinta....mi.a raspuns la mail,a zis ca merge sa verifice....apoi tot el mi-a dat un alt mail cum ca a ridicat banii si ca se pune sa imi comande si ca imi da un mail sa imi confirme ziua cand pot ridica produsele.Insa din momentul acela nu am mai primit niciun semn de la el...au trecut 5 zile...astazi este a 6.Este clar ca nu voi mai vedea nimic...de aceea am intrat sa va cer o soluite la aceasta problema.Ce as putea sa fac?Sa merg sa-i fac plangere penala....(am toate actele bancare de depunere bani prin serviciul money gram,am mailurile cu el....intai pe olx apoi pe mailul de yahoo....al acelui site...plus numele si orasul/tara unde se afla.Este pt prima data cand ma confrunt cu o asemenea problema pe un site online....tin sa precizez ca am achizitionat nenumarate produse ai pana acum,nu am avut nicio problema...pana saptamana trecuta.Sper sa ma puteti ajuta cu niste informatii.Va multumesc frumos!"!
depuneti plangere penala la politie pentru inselaciune