Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despre agent de securitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despre agent de securitate

Va rog sa-mi spuneti ce calificare trebuie pentru meseria de agent de securitate, iar daca cei care au absolvit facultatea de stiinte juridice, specializarea stiinte administrative sunt competenti. Va multumesc
Trebuie sa aiba atestat pentru executarea activitatilor de paza a obiectivelor.

Sunt exceptate de la obligatia obtinerii certificatului de absolvire a cursului de calificare profesionala persoanele care detin un certificat de competente profesionale, dobandit potrivit legii, si care fac dovada ca au avut calitatea de politist sau cadru militar ori au avut, pentru o perioada de cel putin un an, calitatea de soldat sau gradat voluntar.

Art. 37 din Legea 333/2003
(1) Angajarea personalului cu atributii de paza sau garda de corp se face pe baza atestatului eliberat in conditiile prevazute la art. 38 si a certificatului de cazier judiciar.
Cornel Vasile, Consilier juridic