Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Noul Cod Penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Noul Cod Penal

Stie cineva daca si unde in noul Cod Penal (cel propus in 2009 si adoptat in februarie 2014) sunt prevazute infractiunile de terorism????
Prin comparatie, in vechiul CP (cel din 2004), sunt enumerate in Partea a 2-a, Partea speciala, Titlul 4, art. 295-300.
Cu multumiri anticipate!
Asa este cum spuneti si asa este si normal, noul CP (adica L286/2009), prin art si aln citat de dvs, abroga vechiul CP (adica L301), cu continutul Titlului IV, asa cum l-am citat eu cu prevederile privind terorismul. Deja discutia privind x art de lege abroga y lege nu-si are rostul. Revin cu intrebarea initiala, daca in noul CP din 2014 se mentin sau nu articolele legate de terorism. Si inca odata, nu fac referire nici la L535/2004 privind prevenirea si combaterea terorismului si nici la L51/1991 privind siguranta nationala si nici la vreo alta lege/hg/og publicata si actualizata de x ori.
Cu multumiri!
@ bog-dan, trebuie sa intelegeti ca vorbiti despre o lege, un cod, care a murit inainte de a se naste.
Legea 301/2004 a fost in vigoare până la 28.07.2009, fiind abrogată prin Codul Penal din 2009.
Cand vorbiti de vechiul cod penal, va referiti la cel din 2009.
Potrivit pct. 2 coroborat cu pct. 1 al art. 446 din LEGEA nr. 286 din 17 iulie 2009, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 510 din 24 iulie 2009, Legea nr. 301/2004 - Codul penal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 575 din 29 iunie 2004, cu modificările ulterioare, se abrogă începând cu data de 28 iulie 2009.
Deaoarece terorismul este un capitol mai larg, s-a gasit solutia sa se adopte o intreaga lege care sa trateze acest aspect infractional, acela al terorismului.
Astfel, in urma abrogarii codului din 2004, s-a adoptat Legea L535/2004, care este in prezent legea de baza a terorismului.
Varianta scurta a raspunsului dvs: Nu, noul cod penal nu trateaza special aceasta infractiune, fiind deja o lege in acest sens.
@ procmarci, mii de multumiri pentru raspuns privind noul CP si clarificarea privind nementionarea aspectelor ce tin de terorism in acesta. Aveti recomandarea mea!