Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la export
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la export

Vanzatorul este o societate din Romania,respectiv o fabrica de confectii textile.
Marfa se afla in Romania.Societatea din Romania vinde marfa unei societati din Italia,insa marfa este transportata din Romania in SUA.Cumparatorul din Italia face un export din Romania si el asigura transportul.

Intrebare:
Factura emisa catre firma din Italia se face cu TVA sau este scutita conform art. 143. alin.(1), lit.b). si art.3 alin.(1) si (2) din OMPF nr.2222/2006.
Exportul trebuie facut de dvs. Firma din italia poate face ocazional export din Romania ( odata pe an, maxim). Daca face si a doua oara trebuie sa se inregistreze in scopuri de tva in Romania ( direct sau prin imputernicit fiscal).
Din Italia factura se face fara TVA.