Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil

va rog foarte mult! am o intrebare si nu am gasit raspuns la ea la aceleasi subiecte de pe forum. daca sunt angajata cu contract individual de munca pe perioada nelimitata din 2006 dar cu norma redusa de 2 ore /zi (societatea plateste cas pt mine), primesc indemnizatie pt. crestere copil ? (precizez ca sunt insarcinata in 5luni!) va multumesc!
Da, veti putea beneficia daca ati avut venituri profesionale in cele 12 luni anterioare nasterii copilului. Legea nu distinge daca e vorba de norma intreaga sau partiala.
ramona s. a scris:

va rog foarte mult! am o intrebare si nu am gasit raspuns la ea la aceleasi subiecte de pe forum. daca sunt angajata cu contract individual de munca pe perioada nelimitata din 2006 dar cu norma redusa de 2 ore /zi (societatea plateste cas pt mine), primesc indemnizatie pt. crestere copil ? (precizez ca sunt insarcinata in 5luni!) va multumesc!

Conditia impusa de OZG nr.148/2005 pentru a beneficia de indemnizatia pentru CIC este ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, timp de 12 luni, sa fi realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit. Legea nu conditioneaza acordarea indemnizatiei de tipul contractului sau de durata timpului de munca (norma intreaga sau cu timp partial). Prin urmare, veti beneficia de aceasta indemnizatie numai daca timp de 12 luni anterior datei nasterii copilului ati realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit.
Intrucat ati realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit in ultimele 12 luni anterioare nasterii (presupun ca veti munci pana la intrarea in concediul prenatal si ca nu veti avea intrerupere), veti beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului, chiar daca contractul dumneavoastra de munca este cu timp partial.