avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil

va rog foarte mult! am o intrebare si nu am gasit raspuns la ea la aceleasi subiecte de pe forum. daca sunt angajata cu contract individual de munca pe perioada nelimitata din 2006 dar cu norma redusa de 2 ore /zi (societatea plateste cas pt mine), primesc indemnizatie pt. crestere copil ? (precizez ca sunt insarcinata in 5luni!) va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 08:38, 12 Mai 2009
Da, veti putea beneficia daca ati avut venituri profesionale in cele 12 luni anterioare nasterii copilului. Legea nu distinge daca e vorba de norma intreaga sau partiala.
ramona s. a scris:

va rog foarte mult! am o intrebare si nu am gasit raspuns la ea la aceleasi subiecte de pe forum. daca sunt angajata cu contract individual de munca pe perioada nelimitata din 2006 dar cu norma redusa de 2 ore /zi (societatea plateste cas pt mine), primesc indemnizatie pt. crestere copil ? (precizez ca sunt insarcinata in 5luni!) va multumesc!


Conditia impusa de OZG nr.148/2005 pentru a beneficia de indemnizatia pentru CIC este ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, timp de 12 luni, sa fi realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit. Legea nu conditioneaza acordarea indemnizatiei de tipul contractului sau de durata timpului de munca (norma intreaga sau cu timp partial). Prin urmare, veti beneficia de aceasta indemnizatie numai daca timp de 12 luni anterior datei nasterii copilului ati realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit.
Intrucat ati realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit in ultimele 12 luni anterioare nasterii (presupun ca veti munci pana la intrarea in concediul prenatal si ca nu veti avea intrerupere), veti beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului, chiar daca contractul dumneavoastra de munca este cu timp partial.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doua contracte de munca... ContSters48937 ContSters48937 lucrez de un an intr-o alta tara cu un contract de munca legal cu norma intreaga. in momentul plecarii din tara nu am inchis contracul de munca de 4 ore care ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil miruna_albu miruna_albu Buna seara, Sunt angajata cu CIM pe perioada nedeterminata de la 01.07.2009. Din 01.10.2009, angajatorul a luat masura diminuarii timpului de lucru de la 8 ... (vezi toată discuția)
Beneficiez sau nu de indemnizatie de crestere copil pana la 2 ani carmenciu carmenciu Beneficiez sau nu de indemnizatie de crestere copil pana la 2 ani daca am 12 luni lucrate dar incadrata cu contract cu jumatate de norma? (vezi toată discuția)