Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bon fiscal gresit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bon fiscal gresit

In urma denominarii casei de marcat firma la care platesc abonament de service nu mi-a scos TVA din casa,si primul bon pe care l-am emis contine TVA.Eu nu sunt platitoare de TVA din anul 2000.A doua zi a venit un angajat si a scos TVA,dar primul bon a ramas asa in memorieCum sa procedez?Anulez bonul fiscal?Trebuie sa depun ceva acte la finante,precum am anulat bonul fiscal respectiv?Va multumesc anticipat pentru raspuns.
la orice eroare chiar din vina tehnicianului trebuie facuta adresa catre finante, la biroul fiscalizari, prin care comunici greseala a.i. sa nu ai problema, adresa pe care o iei vizata cu nr. de inreg.
Art. 36
Pentru corectarea sau anularea înregistrarii unei operatiuni dupa emiterea bonului fiscal utilizatorul întocmeste un dosar care va cuprinde:
a)sesizarea scrisa a persoanei care a efectuat gresit operatiunea, cu precizarea motivatiei de corectare sau de anulare a acesteia, precum si a numarului de ordine al bonului fiscal de corectat, a orei si minutului emiterii acestuia;
b)decizia scrisa de aprobare a corectarii operatiunii gresit efectuate, emisa de directorul financiar-contabil, contabilul-sef sau de alta persoana care raspunde de gestionarea patrimoniului unitatii;
c)copie de pe nota sau notele de receptie si constatare de diferente, întocmite de la ultima inventariere pâna la zi, prin care a fost stabilit pretul cu amanuntul al produsului sau produselor înregistrate gresit în aparatul de marcat electronic fiscal;
d)nota de contabilitate care reflecta operatiunea efectuata.

HOTARÂRE nr. 479 din 18 aprilie 2003 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale*) - Republicare