Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Garantie masina spalat (cumparator persoana juridica)
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Garantie masina spalat (cumparator persoana juridica)

Am o problema cu masina spalat rufe candy evo 1494 LW-S, problema este a am bagat la spalat totul fost bine, si dupa ce am vrut sa bag iar la spalat ....surpriza...nu vrea sa mai porneasca, imi palpaie displayul ( se aprinde si se inchide, nu se vede nimica pe el )

Problema mai mare este ca am sunat la cei care se ocupa de garnatie si mi-au spus daca este cumparata pe firma sau persoana fizica .

Cei de la service de reparatie mi`au spus ca nu se acorda garantie la produse electrocasnice pentru persoane juridice.
Masina este folosita in regim casnic .
Chiar daca este persoana fizica sau juridica,produsul p[rimeste garantie-difera perioada de garantie,la persoanele juridice perioada fiind mai scurta
Cei de la service de reparatie mi`au spus ca nu se acorda garantie la produse electrocasnice pentru persoane juridice.

Se acorda garantie pentru masina spalat achizitionata de persoana juridica
Nu aveti documentele de achizitie-factura,garantie ?
Daca nu solutionati cu service-ul,daca va aflati in garantie,daca detineti documente achizitie,sesizati oficial ANPC
Actele le am toate, acuma le`am trimis celor de la service si cei de la service au zis ca au trimis mai departe ( CANDY ROMANIA ) sa vada daca pot sa o repare in garantie.
Mentionez ca nici nu au fost sa vada masina.
ANPC solutioneaza doar reclamatiile persoanelor fizice. Nu beneficiati de dispozitiile Legii nr. 449/2003 privind vanzarea produselor si garantiile asociate.

IN CAZUL ASTA CE SE POATE FACE?