Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Forma organizare formatie de muzica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Forma organizare formatie de muzica

Buna ziua! Am si eu o intrebare si am nevoie de un raspuns urgent. Am intrebat diferite surse dar nu am ajuns la o concluzie ...tot nelamurita sunt. Iata cum stau lucrurile:
- avem o formatie de muzica...nunti, serbari,etc
- sotul meu canta aici dar si lucreaza , bugetar,deci formatia e al doilea locde munca
- formatia mai are 3 membri cu dif ocupatii
- vrem sa facem acest lucru in mod legal pt a evita diferitele probleme care se ivesc la evenimente
- as vrea ca eu, care nu fac parte din formatie sa administrezlegal aceasta formatie
De aici pornesc tot felul de intrebari:
- ce-mi recomandati pfa, ii , asociatie in participatiune sau srl?
- pana acum oscilam intre pfa si ii fiindca lucrurile sunt putin mai simple din pct de vedere contabil/ ma pot ocupa eu
- cum incadrez ceilalti membrii ai formatei? contractde munca sau contract de colaborare...unii deja lucreaza in alta parte iar acesta ar fi un job part-time
-pt incheia contract de prestari servicii cu primarii sau alte societati pt dif evenimente? Am primit solicitari la dif sarbatori ale comunelor si nu stiu cum putem proceda sa fim in legalitate...cum putem face contract pe care sa emitem factura si sa ni se vireze plata prin trezorerie?
- sa fiu platitoare de tva sau nu ...ce impozit se plateste? Platesc doar eu sau si ceilalti membri?
Am intrebat si la registru comertului si finante si nimeni nu are niste explicatiiconcrete la intrebarile mele. Daca s-ar putea as vrea sa evit srl -ul. Multumesc!
Poate sa-si faca P.F.A. fiecare si sa se faca contracte intre parti, cum se face, de fapt, si in realitate.