Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Masura educativa vs Condamnare minor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Masura educativa vs Condamnare minor

Care este diferenta intre o masura educativa aplicata unui minor,(internare intr-un centru de reeducare )si o condamnare aplicata minorului(pedeapsa cu inchisoarea)?Ma refer mai poate minorul exercita o functie publica,in conditiile unei masuri educative s-au condamnare minorului?
geo-vem, utilizator
Conform Noului Cod Penal, fata de minorul care a savarsit o infractiune se poate lua doar o masura educativa neprivativa de libertate sau privativa de libertate.

Art. 115
Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.

1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.

2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.

(2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74.

Bogdan - Radu Ursu, Avocat
Poate ocupa functii publice in ambele variante?adica daca a fost internat intr-un centru de reeducare ori a fost pedepsit cu inchisoarea?
Aceste măsuri nu vor putea constitui antecedente penale. Este vorba despre un minor, iar până când acesta va deveni adult și va dori să ocupe o anumită funcție, va mai trece timp.
Ideea ar fi ca, orice sancțiune ar primi acum, să învețe ceva de aici și, dacă se gândește la viitorul lui, să își corecteze comportamentul.
Faptele săvârşite în timpul minorităţii nu atrag incapacităţi sau decăderi.
Da va impartasesc si eu punctul de vedere numai ca o instanta de la noi a motivat cam asa``masurile educative sunt condamnari fara a constitui antecedente penale notate in cazierul judiciar``