Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj...

Buna ziua. Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns in privinta partajului. Pe scurt: am cumparat un ap. in timpul casatoriei cu bani din donatia mamei mele, pe parcursul casniciei mama mi-a mai dat bani pt. acoperirea ap. si pt. izolarea sa... am divortat dar la presiunea sotului i-am donat partea din ap. si in aceeasi zi i-a donat partea mea fiului nostru care era minor pe atunci. Acum, fiul fiind major mi-a facut contract de vanzare-cumparare pe acea parte donata lui. As dori sa va intreb daca pot sa introduc cerere de partaj si ce cota-parte am eu, avand in vedere ca ceea ce mi-a donat mama a fost facut prin notar (specificandu-se ca banii care mi-a dat au fost pt. cumpararea acestui ap. integral). Va multumesc anticipat.
La ce anume vreti sa faceti partaj ?
Dvs aveti jumatate din ap, fostul sot jumatate.
cand ati donat, daca ati facut-o dupa divort, ati recunoascut ca aveti fiecare cate jumatate ca sa ii puteti dona partea dvs fostului sot.
Ati avut noroc ca i-a dat ceva fiului si in final a ajuns o bucata si la dvs, altfel ramaneati fara nimic.

Trebuie dovedit ce este cu donatia.
In functie de acest aspect depinde ce va iesi la proces.
Va multumesc frumos pt raspuns. As dori sa stiu daca pot beneficia de o cota-parte mai mare daca dovedesc cu actele care contin donatia de la mama. Multumesc.
Pot fi stabilite cote -parti diferentiate.
Nu , aveti deja cote parti sunteti coproprietar pe cote parti si dvs aveti jumatate din casa.
Studiati-va actele.. daca ati donat sotului ( fostului sot) , cititi actul de donatie, nu puteati dona fara partaj , fara sa va recunoasteti ca aveti fiecare jumatate din casa, acum nu puteti sa va mai intoarceti la situatia initiala adica nu sunttei in situiatia de dupa divort cand puteati sa cereti partajul in instanta si sa dovediti ca aveti o cota mai mare din casa.. intre timp ati facut acte..ghinion.
iar drepturile de creanta ar fi prescrise de mult.
Acum puteti cere iesirea din indiviziune, insa va trebui sa ii dati sulta pt cota lui.
Daca ati fi schimbat acum acoperisul sa zicem, ati fi avut un drept de creanta aupra cotei lui si i-ati fi dat mai putin sulta.
Prin donatia aia l-ati improprietarit pe nedrept, asta e, va trebui sa va asumati.

gi-jane2, moderator