avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce este mai sigur pentru a nu fi atacat de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce este mai sigur pentru a nu fi atacat de mostenitori/partaj ...

ce este mai sigur pentru a nu fi atacat de mostenitori/partaj cu sulta/act de vinzare cumparare/donatie /?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:45, 24 Septembrie 2023
Nimic. Nu exista act sigur, mai sigur, cel mai sigur, mai puțin sigur.
Nu pentru filozofia comparației am întrebat!
Atunci dati detalii pana sa puneți intrebarea!!!
vreau sa las un apartament sotiei /cume mai bine?act de vinzare cumparare/donatie cu scutire de raport/partaj cu sulta/ intreb in ideea de a nu fi atacat de copilul din afara casatoriei/
Din ce ziceti, vreti sa DATI, nu sa LASATI. Deci, ce vreti, sa ii dati de acum , sa fie proprietara de acum, sau sa fie dupa deces?
Daca ii dati de acum, sunteti la mana ei.
Casa e bun comun sau e bunul dvs propriu?
Ultima modificare: Duminică, 24 Septembrie 2023
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Donatie Stanciut Stanciut Daca am primit donatie un apartament o pot trece si pe sotie pe contract? Sau sa fac contract nou? (vezi toată discuția)
Cesiune parti din avere intre soti romeliag romeliag De curand am facut succesiunea averii dupa tatal meu. La partaj am obtinut un teren si casa pe numele meu. As dori sa cesionez jumatate sotului meu. Cum pot ... (vezi toată discuția)
Renuntarea la drepturile asupra bunurilor comune simulink simulink Buna ziua! Sunt casatorita din 2016 si am 3 copii. Impreuna cu sotul am inceput construirea unei case acum 2 ani. Locuim cu totii in aceasta. Sotul imi cere ... (vezi toată discuția)