Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

contabilitate

Buna. Am facut de curand un pfa si as vrea sa stiu cum sa imi tin contabilitatea. Vreau sa imi deschid un salon de cosmetica si nu stiu absolt nimic despre administrarea unei firme.Am foarte mare nevoie de ajutor. Va multumesc.
buna............de curand mi-am facut un pfa(dar pe societate)si as vrea sa stiu trebuie sa-mi caut eu contabil?s-au ramane tot acel de la societate?va multumesc
Scuza-ma Alina ...dar nu inteleg...cum ti-ai facut un pfa dar pe societate?! Pfa-ul este pfa ...societatea este societate!
Orice contabil poate sa iti faca raportarile pentru pfa , iar tinerea registrelor este o formalitate ...chestiune de inregistrare aveniturilor si cheltuielilor(incasari si plati)B-)
da am inteles ce este pfa-ul......sa inteleg ca a vea pfa pe societate este o neregula?
Nu e o neregula, e imposibil!!!
zahariaalina a scris:

buna............de curand mi-am facut un pfa(dar pe societate)si as vrea sa stiu trebuie sa-mi caut eu contabil?s-au ramane tot acel de la societate?va multumesc

Eu cred ca este vorba de un salar pe factura de PFA. PFA-ul este al tau, va trebui sa raspunzi de ce se intampla acolo. Faptul ca te-ai lasat convinsa sa primesti acelasi salar dar sub o alta forma, presupune ca ti-ai asumat pe langa drepturi reduse si unele obligatii in plus. Oare ce anume te-a determinat sa crezi ca respectivul contabil de la firma unde lucrezi s-ar putea ocupa si de firma ta? Dealtfel am pus gresit problema. Probabil ca s-ar putea ocupa si de PFA-ul tau, dar asta ar insemna sa platesti aceste servicii... Intreaba, nu trage concluzii.