Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit bancar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit bancar

salutari

am o mare dilema in ceea ce priveste termenul de actionare in judecata de catre o firma de recuperari si anume:

sa presupunem ca am facut un credit in anul 2006 pe o anumita suma de bani si ultima rata trebuia achitata in 2016 prin luna octombrie,ratele din motive personale nu le-am mai achitat din 2011,care este termenul de prescriptie a datoriei,3 ani de la ultima rata pe care am platit-o adica sa se prescrie pe undeva prin 2014 sau 3 ani de la ultima rata pe care trebuia sa o achit ,adica prin 2016 si datoria sa se prescrie astfel prin 2019
Termenul curge de la data scadentei. Daca a fost declarat scadent anticipat, termenul curge de la aceasta data, daca nu, pt fiecare rata in parte.
Ati specificat "firma de recuperari", in concluzie creditul a fost declarat scadent anticipat pentru a se putea vinde creanta de catre banca.
3 ani de la data nasterii creantei de plata (ziua in care s-a declarat scadent anticipat si s-a vandut catre firma de recuperare).