Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatul nu face cerere revenire din CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatul nu face cerere revenire din CCC

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema:
- angajata care din 2008 este in concedii succesive de crestere copil; ultima data am auzit de ea in 2012 cand a venit cu cererea de CCC pentru ultimul nascut;
- copilul a implinit 2 ani pe 04.06.2014, angajata nu a venit sa depuna cerere de revenire,nu a incercat nici un fel de contact.
Care sunt pasii de urmat in acest caz de catre angajator?
Multumesc anticipat!
In mod normal suspendarea CIM inceteaza la data expirarii acesteia, iar salariatul trebuie sa se prezinte la locul de munca începând cu ziua urmatoare.
Daca nu s-a prezentat ii puteti trimite o instiintare spre a se prezenta in vederea clarificarii situatiei ei, iar daca nu se prezinta in desfaceti CIM disciplinar.
exista cumva o perioada obligatorie de asteptare pana la desfacerea CIM disciplinar?
Multumesc
La data expirarii duratei CCC, daca nu s-a efectuta o cerere de reluare a activitatii, angajatorul are posibilitatea de a constata unilateral incetarea suspendarii c.i.m.
De la data cand ar trebui sa revina la locul de munca,. salariata va fi trecuta in pontaj absent nemotivat.

In reg.intern trebuie sa fie reglementata procedura cercetarii disciplinare - la cate absente nemotivate se considera abatere disciplinara -

Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara , care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.
Multumesc