Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Altercatii cu administratorul de asociatie de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Altercatii cu administratorul de asociatie de bloc

as dori informatii in cazul in care adminstratorul nu este de acord cu planificarea unei sedinte de asocatie la sugestia unui locator; sedintele se fac o data pe an (cateodata la doi ani ); am solicitat planificare unei sedinte pt a lua masuri in privinta cheltuielilor de asociatie care au ajuns la sume mari si nu doreste sa planifice aceasta sedinta, mai mult in urma acestei discutii am fost agresata fizic, ce masuri legale se pot lua in acest caz
Administratorul de imobil in calitate de angajat al asociatiei de proprietari nu are competenta sa decida asupra sedintelor de asociatie,respectiv a adunarilor generale
Dispozitiile in vigoare precizeaza obligativitatea convocarii anuale ,in primul trimestru a adunarii generale,pentru darea de seama,descarcarea de gestiune,votarea bugetului de venituri si cheltuieli
Sesizati oficial presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa reprezinte interesele asociatiei de proprietari si ale membrilor proprietari ,respectiv necesitatea convocarea adunarii generale cat si atitudinea abuziva a administratorului de imobil
dar in cazul in care presedinetele este in tandem cu administratorul, ce se mai poate face
Art. 23 din Legea 230/2007 privind asociatiile de proprietari:

(4) Pentru situatii speciale sau de maxima urgenta, adunarile generale extraordinare ale asociatiei pot fi convocate oricand de catre comitetul executiv sau de catre cel putin 20% din numarul proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari.
acesti 20% trebuie sa se adreseze verbal sau in scris comitetului executiv pe baza unui tabel cu semnaturi
va multumesc pt raspuns
Nu trebuie sa se adreseze nici verbal si nici in scris vreunui comitet. Trebuie sa convoace adunarea generala ca si cum nu ar exista presedinte si comitet. Doi-trei proprietari iau initiativa, intocmesc convocatorul (ordinea de zi, data, ora locul...) si merg din usa in usa si convoaca vecinii, pe baza de semnatura, la adunarea generala.