Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Concubinul are drept la succesiunea defunctului?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Concubinul are drept la succesiunea defunctului?

Daca , dupa multi ani de concubinaj, din care au rezultat si copii, dupa moartea unuia dintre concubine se deschide succesiunea, concubine supravietuitoare are dreptul la mostenire? mentionez ca defunctul a achizitionat si muncit ani si ani de zile terenurile achizitionate de catre defunt.
Dupa mortea uneia dintre concubine(se pare ca sunt mai multe)deci e vorba de o defuncta,eu asa am inteles.Nu prea a fost explicit,poate ne ajuta cu detalii ca sa i dam raspunsuri corecte,sa nu l bulversam.
Cel care bulverseaza sunteti dvs @mikylaur, concubina nu va ajunge in veci coproprietar, iar decedatul va fi mostenit de copiii, nu de frati sau alte rude.
gi-jane2,copropritar pe cote/parti,daca a achizitionat,terenuri,livezi,mobile.Nu il bulverez deloc.O cunostinta dea mea,a trait in concubinajcu y,In timpu concubinejului,cunostinta a plantat pe terenul li y,25 de pomi fructiferi si tot pe acel teren o bucatarie de vara.La succesiune,prin instanta,a demonstrat cu acte ca a contribuit financiar,facturi/chitante etc. deveit coprorietar pe aceste bunuri.Nu scriu povesti.Daca tu consideri ca e gresit ce spun,sterge mesajele mele ca nu ma supar.