avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plata pensie alimentara de catre persoana fara venit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plata pensie alimentara de catre persoana fara venit

ce trebuie sa faca pers.care a platit pensie alimentara pentru 1 copil atunci cand ramane fara venit?
Cel mai recent răspuns: rusalim , utilizator 11:12, 23 Iulie 2014
Daca nu mai poate plati pensie la nivelul stabilit, se adreseaza instantei cu cerere de micsorare a pensiei, va face dovada ca nu are venituri.
Instanta va stabilit raportat la salariul minim pe economie, maxim 1/4 din acesta.
Ramane de vazut daca din brutul de 900 sau din net.
Asta inseamna ca te duci la tribunal si depui o cerere ,iar judecatorul stabileste daca 25% trebuie platit din brut sau net?
Daca debitorul obligatiei de plata nu mai realizeaza venituri si a fost obligat la plata pensiei de intretinere in functie de venitul realizat, atunci se adreseaza instantei de judecata cu o actiune de stabilire pensie in functie de venitul minim pe economie, facand dovada in acest sens in fata instantei.
iar judecatorul stabileste daca 25% trebuie platit din brut sau net?

Se poate stabili un procent si mai mic, 25% ar fi maxim.
In speta asta e stabilita raportat la salariul minim net
[ link extern ]
iar in asta raportat la brut
[ link extern ]
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Iulie 2014
gi-jane2, moderator
multumesc pentru raspunsuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara- calcul raportat la venitul minim lauraraul lauraraul Pensia alimentara se calculeaza 25% din venitul minim pe economie brut 750ron?Sau din venitul net ? Domnul a adus adeverinta ca nu are venituri atunci ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara borfica borfica Am un copil dintr-o relatie caruia ii platesc pensia alimentara calculat la salariul minim pe economie, in prezent sunt cu altcineva si avem impreuna un copil. ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara elli20 elli20 Am inteles ca pensia alimentara se calculeaza 25% din salariul sotului.Insa daca el nu lucreaza cat o sa primeasca copilul meu? Daca nu lucreaza cu carte de ... (vezi toată discuția)