Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plata pensie alimentara de catre persoana fara venit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plata pensie alimentara de catre persoana fara venit

ce trebuie sa faca pers.care a platit pensie alimentara pentru 1 copil atunci cand ramane fara venit?
Daca nu mai poate plati pensie la nivelul stabilit, se adreseaza instantei cu cerere de micsorare a pensiei, va face dovada ca nu are venituri.
Instanta va stabilit raportat la salariul minim pe economie, maxim 1/4 din acesta.
Ramane de vazut daca din brutul de 900 sau din net.
Asta inseamna ca te duci la tribunal si depui o cerere ,iar judecatorul stabileste daca 25% trebuie platit din brut sau net?
Daca debitorul obligatiei de plata nu mai realizeaza venituri si a fost obligat la plata pensiei de intretinere in functie de venitul realizat, atunci se adreseaza instantei de judecata cu o actiune de stabilire pensie in functie de venitul minim pe economie, facand dovada in acest sens in fata instantei.
iar judecatorul stabileste daca 25% trebuie platit din brut sau net?

Se poate stabili un procent si mai mic, 25% ar fi maxim.
In speta asta e stabilita raportat la salariul minim net
[ link extern ]
iar in asta raportat la brut
[ link extern ]
gi-jane2, moderator
multumesc pentru raspunsuri