Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxa CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxa CASS

Buna ziua

Daca un pensionar a vandut un teren in iunie 2008, cu putin inainte de modificarile legii 95/2008 - care parca se aplica de la 1 iulie 2008 - si acest pensionar a decedat in 2010 urmasii lui mai pot primi o decizie de impunere de la CASS?

Multumesc!
Logos1, utilizator
Citez din acest articol [ link extern ] /

În urma analizei efectuate, Curtea a admis că dispoziţiile art. 257 alin. (2) lit. e) din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, în redactarea de la intrarea în vigoare a acestora şi până la modificările ce le-au fost aduse prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 93/2008 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, sunt neconstituţionale în măsura în care obligă persoanele ce datorează contribuţia de asigurări sociale de sănătate asupra veniturilor din pensii la plata acestei contribuţii cumulat cu cea datorată asupra veniturilor obţinute din cedarea folosinţei bunurilor, din dividende şi dobânzi, din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere şi altor venituri care se supun impozitului pe venit.

Important de reţinut este şi precizarea CCR privind aplicabilitatea în timp a acestei soluţii. Curtea a statuat că:

 întrucât deciziile sale produc efecte numai pentru viitor, cele stabilite prin această decizie urmează a se aplica de la data publicării lor în Monitorul Oficial;

 totodată, instanţele judecătoreşti vor aplica decizia Curţii Constituţionale numai în cauzele pendinte la momentul publicării acesteia, cauze în care dispoziţiile art. 257 alin. (2) lit. e) din Legea nr. 95/2006, în redactarea de la data intrării în vigoare a acestora şi până la modificările ce le-au fost aduse prin O.U.G. nr. 93/2008, sunt aplicabile, precum şi în cauzele în care a fost invocată excepţia de neconstituţionalitate până la data sus menţionată, în această ultimă ipoteză deciziile pronunţate de Curtea Constituţională constituind temei al revizuirii potrivit art. 322 pct. 10 din Codul de procedură civilă din 1865, respectiv art. 509 alin. (1) pct. 11 din Legea nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă, republicată în Monitorul Oficial nr. 545/2012, după caz;

 raporturile juridice stabilite între asigurat şi stat în legătură cu contribuţiile la Fondul naţional unic de asigurări sociale de sănătate deja reţinute până la data publicării deciziei Curţii Constituţionale nu pot face obiectul unor cereri de restituire formulate ulterior publicării acesteia. O interpretare contrară ar echivala cu aplicarea retroactivă a deciziilor Curţii Constituţionale, ceea ce este inadmisibil.

Deci cum e pana la urma, in prezent se mai poate pretinde taxa CASS pentru o vanzare din iunie 2008?
Nu nu se poate pretinde taxa cass pentru acea data .
Deciziile CCR se aplica pentru perioada in care prevederea a fost criticata .
.Deci deciziile CCR pot produce efecte retroactiv dar numai pentru cei care ar putea suferii
consecintele prevederii in viitor.
Asadear cine a platit nu poate cere returnarea sumelor , in schimb cine nu a fost executat
silit scapa basma curata.