Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere TVA facturi vechi
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere TVA facturi vechi

Buna ziua. Am urmatoarea problema. Administratorul firmei mi-a adus 2 chitante vechi.Una din luna ianuarie si una din luna februarie. As mai putea deduce TVA din ele? Asta fara a mai face cerere la finante..
Din ce am inteles eu, nu trebuie sa notific organele fiscale, pt ca am mai putin de 3 ani..
O ultima intrebare.. in ce luna trec cele 2 chitante? le trec pe ianuarie, respectiv februarie..sau pe iulie?
Si inca ceva..de ce sa fac rectificative la 394 pe cele 2 luni? Ca facturile au fost prinse pe lunile respective.. doar chitantele nu au fost inregistrate..
paul1851, utilizator
paul1851 a scris:

Din ce am inteles eu, nu trebuie sa notific organele fiscale, pt ca am mai putin de 3 ani..
O ultima intrebare.. in ce luna trec cele 2 chitante? le trec pe ianuarie, respectiv februarie..sau pe iulie?
Si inca ceva..de ce sa fac rectificative la 394 pe cele 2 luni? Ca facturile au fost prinse pe lunile respective.. doar chitantele nu au fost inregistrate..

Acum am inteles ce intrebati initial. D-voastra aveati facturile si le-ati inregistrat in ian+feb, dar nu ati avut chitantele (aveati tva-ul pe neexigibil). Asa cum s-a precizat mai sus, suma dedusa o treceti in D300 la:

Rândul 30 ‐ se evidențiază sumele rezultate din corectarea informațiilor de la rd. 22, 23, 24 şi 25 din
deconturile anterioare, ajustările prevăzute la art. 138 din Codul fiscal, a căror exigibilitate este ulterioară
datei de 1 iulie 2010, dar care au fost generate de operațiuni pentru care cota de taxă pe valoarea adăugată
aplicată a fost de 19%, potrivit dispozițiilor art. 1342 alin.(9)‐(11), după caz din Codul fiscal, precum şi orice alte
sume rezultate din regularizările prevăzute de legislația în vigoare datorate unor evenimente, cu excepția
celor prevăzute la art. 138 din Codul fiscal, care determină modificarea datelor declarate inițial, cum ar fi
nedeclararea din eroare a operațiunii în perioada în care intervine exigibilitatea
Ioan Petru Butariu, Contabil