Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Extras carte funciara doar la notarul unde va avea loc ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Extras carte funciara doar la notarul unde va avea loc tranzactia?

Buna ziua.
Am un teren de vanzare in alta localitate. Exista un client dispus 90% sa cumpere.
Eu pot merge in general doar joia si vinerea sa ii arat terenul. Daca zice da, cred ca sunt la limita cu timpul pentru a obtine extrasul de carte funciara pana vineri ca sa putem face tranzactia.
Pot sa cer extras de carte funciara la un alt notar decat cel unde eventual vom realiza tranzactia?
Multumesc!
Extrasul CF poate fi solicitat la orice notariat, iar eliberarea poate fi urgentata daca solicitati asta... taxa fiind mai mare.
Se poate dar va complicati caci notarul la care scoateti Extras de CF de autentificare trebuie sa dea negatie si drept sa l foloseasca alt notar. In general se scoate extras la cel care si autentifica actul, deoarece Extrasul CF de autentficare blocheaza Cartea Funciara 10 zile.
De asemenea puteti scoate Extras CF la urgenta costa 200 RON si iese de pe o zi pe alta.