Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art .55
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art .55

Buna ziua.As avea si eu o intrebare.Daca unei persoane i se desface contractul de munca in baza art. 55,b poate beneficia de indemniztia de somaj?
Art.55 lit.b) din Codul muncii inseamna incetarea CIM cu acordul ambelor parti (angajat si salariat).
In acest caz, salariatul nu beneficiaza de indemnizatie de somaj.
Indemnizatia de somaj se acorda doar in situatia in care contractul de munca inceteaza din motive neimputabile angajatului, ceea ce inseamna numai concediere pe motive subiective. Cum a spus si dl. Valeriu, in cazul acordului la incetare, angajatul nu are dreptul la indemnizatia de somaj.
GHITA FLORIN a scris:

Buna ziua.As avea si eu o intrebare.Daca unei persoane i se desface contractul de munca in baza art. 55,b poate beneficia de indemniztia de somaj?

Încetarea contractului individual de muncă prin acordul părţilor exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj.

Pentru a beneficia de somaj ar trebui ca c.i.m. sa inceteze in baza urmatoarelor articole : art. 56 lit. f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii.
Prin motive neimputabile, in sensul art. 17 alin. (1) din Legea nr.76/2002, se intelege:
a) incetarea raportului de munca in temeiul art. 56 lit. b), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, in temeiul art. 31 alin. (41) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;
....