Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare contabila factura si chitanta emise eronat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare contabila factura si chitanta emise eronat

Buna ziua,
Cum inregistrez corect urmatoarea situatie: o SC de prestari servicii auto mi-a facturat eronat in 06.06 servicii pe care trebuia sa le fi facturat altei firme; s-a emis si chitanta pentru serviciul respectiv; factura au anulat-o si in 16.07. le-am emis eu chitanta cu suma respectiva?
Multumesc!
Emiteti chitanta de incasare doar in situatia in care ati inregistrat chitanta de plata initiala,pe care o inregistrati in debitul contului 461 si apoi in credit cu chitanta,sa zicem, incasata.
OanaSzky a scris:

Buna ziua,
Cum inregistrez corect urmatoarea situatie: o SC de prestari servicii auto mi-a facturat eronat in 06.06 servicii pe care trebuia sa le fi facturat altei firme; s-a emis si chitanta pentru serviciul respectiv; factura au anulat-o si in 16.07. le-am emis eu chitanta cu suma respectiva?
Multumesc!

Dar factura din 06.06 a ramas inregistrata la d-voastra? Sau nu ati inregistrat-o? Si chitanta de plata ati inregistrat-o?
Abia ieri am aflat de aceasta situatie; eu nici nu am vazut factura emisa mie eronat; mi-au comunicat ca au anulat-o, ca au facturat cui trebuia, si eu sa le emit acum chitanta ca sa reglam situatia. Eu am sugerat o factura de stornare pentru factura emisa mie eronat ca sa le emit acum chitanta, dar nu am avut cu cine discuta... In concluzie, am numai chitanta ca am platit in 06.06. factura emisa mie eronat si chitanta emisa de mine lor, in 16.07.
OanaSzky a scris:

Abia ieri am aflat de aceasta situatie; eu nici nu am vazut factura emisa mie eronat; mi-au comunicat ca au anulat-o, ca au facturat cui trebuia, si eu sa le emit acum chitanta ca sa reglam situatia. Eu am sugerat o factura de stornare pentru factura emisa mie eronat ca sa le emit acum chitanta, dar nu am avut cu cine discuta... In concluzie, am numai chitanta ca am platit in 06.06. factura emisa mie eronat si chitanta emisa de mine lor, in 16.07.

Din moment ce au anulat-o nu se mai inregistreaza. Deci sa inteleg ca d-voastra aveti o plata in data de 06.06. Eu as inregistra plata pe 473 si chitanta emisa de d-voastra pt incasarea sumei tot pe 473, avand in vedere ca nu stiti in lipsa facturii ce este plata.
Multumesc!