Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Angajare sofer microbuz scolar
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Angajare sofer microbuz scolar

Buna ziua!
Prezint urmatoarea situatie: la o scoala gimnnaziala exista microbuz scolar dar din nefericire nu se fac angajari. Intrebarea mea este daca o firma privata poate face transferul unui sofer de microbuz de la firma respectiva la scoala gimnaziala pe o perioada determinata de 1 an de zile?
Poate intre timp se vor debloca posturile si atunci se va putea face angajarea soferului normal.
Multumesc anticipat!
Se poate incheia un act notarial intre scoala si firma la care este angajat soferul prin care se stabilesc atributiile care revin semantarilor contractului/ actului notarial.
Obligatoriu, firma privata va plati salariul soferului, al carui angajat este si il va instrui dpvd al ssm, psi-su, circulatie, mediu, etc. Soferul trebuie sa indeplineasca conditiile legale pentru a conduce un microbuz.
Prin actul notarial, scoala va pune la dispozitie microbuzul, va stabili orarul de circulatie, ruta, va stabili locul de parcare, etc.
1. Ce treaba are actul notarial cu transferul, asa cum se doreste in mesajul initial?

2. Transferul nu mai este reglementat de Codul Muncii.

3. Se poate folosi institutia detasarii din sectorul privat in sectorul bugetar.

Art. 46 C.mun.
(1) Detaşarea poate fi dispusă pe o perioadă de cel mult un an.
(2) În mod excepţional, perioada detaşării poate fi prelungită pentru motive obiective ce impun prezenţa salariatului la angajatorul la care s-a dispus detaşarea, cu acordul ambelor părţi, din 6 în 6 luni.
(3) Salariatul poate refuza detaşarea dispusă de angajatorul său numai în mod excepţional şi pentru motive personale temeinice.
(4) Salariatul detaşat are dreptul la plata cheltuielilor de transport şi cazare, precum şi la o indemnizaţie de detaşare, în condiţiile prevăzute de lege sau de contractul colectiv de muncă aplicabil.
Si totusi nu se poate face transferul sau detasarea soferului la scoala ca sa poata fi platit de catrea aceasta institutie?
Ma gândesc ca poate exista o lege pentru asa ceva...
freeelis a scris:

1. Ce treaba are actul notarial cu transferul, asa cum se doreste in mesajul initial?

2. Transferul nu mai este reglementat de Codul Muncii.

3. Se poate folosi institutia detasarii din sectorul privat in sectorul bugetar.

Art. 46 C.mun.
(1) Detaşarea poate fi dispusă pe o perioadă de cel mult un an.
(2) În mod excepţional, perioada detaşării poate fi prelungită pentru motive obiective ce impun prezenţa salariatului la angajatorul la care s-a dispus detaşarea, cu acordul ambelor părţi, din 6 în 6 luni.
(3) Salariatul poate refuza detaşarea dispusă de angajatorul său numai în mod excepţional şi pentru motive personale temeinice.
(4) Salariatul detaşat are dreptul la plata cheltuielilor de transport şi cazare, precum şi la o indemnizaţie de detaşare, în condiţiile prevăzute de lege sau de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Multumesc frumos pentru raspunsul dat.
Acest raspuns il asteptam.
O zi buna!
Eu am mentionat in mesajul anterior o posibilitate, nefiind vorba de un transfer.