Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Acte necesare pentru transport marfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Acte necesare pentru transport marfa

Buna ziua,
daca se poate va rog sa-mi spuneti ce documente de insotire trebuie sa aiba in masina, un transportator de animale vii, capacitatea masinii fiind sub 3.5 tone, cu doua locuri. Mentionez ca masina are autorizatie de la Dir. Sanitar Veterinara, scoasa pe persoana juridica, care are cod CAEN transport rutier de marfuri. Se transporta in general animale de talie mica, de acelasi tip (rasa), numai in tara, cu destinatar multiplu si doi sau trei expeditori. Este suficient aviz de expeditie pentru fiecare animal in parte? Un borderou de expeditii agreat de DVS? Este necesara si licenta de transport daca are capacitate masina sub 3.5t?
Va multumesc anticipat pentru sfaturi.
sub 3,5 tone , nu este necesara autorizatie de transport .
pentru fiecare animal in parte trebuie atasat la aviz si carnetul de sanatate al respectivului animal.

ce cod CAEN de transport de marfuri aveti ? sa nu fie pentru marfuri generale .
cod CAEN 4941 -transport rutier de marfuri. carnet de sanatate avem la fiecare. daca si expeditorul si destinatarul sunt persoane fizice, se poate face si asa aviz?
nu aveti voie sa transportati decat marfuri generale.

mai mlte detalii in link-ul de mai jos.

[ link extern ]