Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vreau sa-mi deschid o firma de transport marfa.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vreau sa-mi deschid o firma de transport marfa.

Buna ziua vreau sami deschid o firma de transport marfa dar cu o autoutilitara de la 2,8 t la 3,5t prelata sau dubă intre 5 si 10 europaleti in UE.
Intrebarea este daca pot sami deschid firma si daca pot transporta marfa cu autoutilitara si ce acte sunt necesare pentru o astfel de firma ce acte sunt necesare pentru a fi n- regula pentru transport marfa cu autoutilitara pe teritoriul UE si si ce cod CAEN este pentru o astfel de operatiune?multumesc astept raspunsuri.
george-neagu, moderator

Buna ziua,

Demersurile unei societati de transport marfa incep cu inregistrarea la REGISTRUL COMERTULUI ( din judetul in care aparti) sub CUI 4941 ( CUI specific pentru transport marfa)

Acest CUI 4941 iti da voie sa efectuezi transport marfa contra cost. Tu poti detine orice tip de CUI si poti efectua transport marfa, insa doar pe cont propriu ( adica sa iti aduci marfa pentru tine ceea ce nu implica cost de pret pentru serviciul de transport).

Odata ce obtii deschiderea societatii ai nevoie de o LICENTA DE TRANSPORT MARFA ce se obtine de la Institutia care se ocupa de acest sector si anume Autoritarea Rutiera Romana -ARR www.arr.ro

Documentele necesare pentru obtinerea licentei de transport sunt urmatoarele:

– solicitare Licenta (cerere)

– certificat de inmatriculare la Oficiului National al Registrului Comertului

– act constitutiv din care sa reiasa ca societatea comerciala are ca obiect de activitate Transport rutier

– actul de infiintare si statutul

– lista vehiculelor detinute si utilizate

-contract de munca al managerului de transport ( pentru a demara aceasta activitate ai nevoie de o persoana care sa ocupe functia de manager de transport. Aeasta persoana ( chiar tu) trebuie sa efectueze un curs de competenta profesionala sustinut de ARR in urma caruia va primi o licenta )

– in cazul in care deti un cap tractor suma care trebuie sa existe in contul firmei este de 9000 EURO, daca detii 2 capete tractor pentru fiecare cap tractor dupa primul, trebuie sa dispui de 4000 EURO. Pentru aceste sume se poate face si asigurare.

Exemplarul original al licentei de transport este valabil 10 ani si se pastreaza la sediul firmei.

Copie conforma (ARR) – este documentul ce trebuie sa se afle la bordul masinii

La eliberarea copiei conforme a licentei de transport, dosarul de solicitare trebuie sa cuprinda urmatoarele documente:

– solicitare copie conforma (cerere);

– certificatul de inmatriculare si cartea de identitate ale vehiculului;

– in cazul ansamblurilor de vehicule formate din autovehicul si remorca/semiremorca, se vor prezenta o serie de documente pentru fiecare vehicul in parte:

talonul anexa cu ITP valabil
asigurarea obligatorie RCA
in cazul unui contract cu orice alt titlu decat de proprietate, se va prezenta copia acestuia.

Alte detalii aici:

[ link extern ]

Imi cer scuze Deci sa vad daca am inteles pentru autoutilitara de 3,5 t îmi trebuie licență de transport marfa ?multumesc
Doamna contabil,
Vedeti ca sunteti in eroare de sume si informatii.
In primul rand, suma pentru al doi-lea camion (+3.5T), este de 5.000 euro si nu 4.000 cum ati scris dvs.
In al doi-lea rand, utilizatorul de mai sus care punea intrebarea, se referea la autoutilitare de pana-n 3,5T.
La asa ceva nu se elibereaza copii conforme.
Indrumati mai bine oamenii si nu-i duceti in eroare. Se duc la ARR si nici nu o sa-i bage in seama.

V2000, sau ce nume ai la utilizator.
Nu sunt sigur ca se poate numai cu autoutilitare 3.5T, dar informeaza-te la ARR. Pentru mine a fost simplu cu autoutilitarele de 3.5T. Detin licenta transport marfa ca am si camioane (cap tractor). Folosesc licenta de transport marfa si la 3.5T

Dupa mintea mea, cred ca asta trebuie sa faci: (NU sunt sigur, informeaza-te)
Firma trebuie licentiata la ARR ca firma de transport marfa si iti trebuie urmatoarele:
1. document doveditor privind deţinerea sediului
2. document privind asigurarea întreţinerii tehnice a vehiculelor
3. cazierul judiciar al managerului de transport şi declaraţie pe propria răspundere a acestuia,
4. cazierul judiciar al întreprinderii şi declaraţie pe propria răspundere a acesteia
5. document doveditor privind îndeplinirea condiţiei de capacitate financiară ( dar asta se aplica la +3.5T, nu stiu daca si
la -3.5T) adica: că dispune în fiecare an de capital şi rezerve în valoare de cel puţin 9000 EUR pentru un singur
vehicul utilizat şi de 5000 EUR pentru fiecare vehicul suplimentar utilizat. Sau garantie bancara sau asigurare
eliberata de una sau mai multe banci/asiguratori (pentru suma de mai sus)
6. dovada recunoasterii certificatului de competenţă profesională al managerului de transport - asta se obtine de la o
scoala de soferi care au cursuri ptr asa ceva.
7. cartea de identitate a vehiculului, certificatul de înmatriculare şi anexa la certificatul de înmatriculare cu inspecţia
tehnică periodică
8. dovada plăţii tarifului de eliberare (în contul Agenţiei teritoriale ARR) a licenţei ( 706 lei/10 ani/buc.) si a copiei
conforme pentru autovehicule sau ansambluri cu m.t.m.a. mai mare de 3.5 tone (260 lei/an/buc.) sau a copiei
conforme pentru autovehicule cu m.t.m.a. mai mica sau egala cu 3.5 tone pentru transport rutier naţional contra
cost de vehicule rutiere defecte sau care sunt avariate (64 lei/an/buc.), original;

suplimentar daca vrei sa cari marfuri ADR
1. dovada angajării și decizia de numire pentru consilierul de siguranţă;
2. dovada recunoasterii certificatului de atestare profesionala al consilierului de siguranta valabil, in cazul in care acesta
a fost eliberat de autoritatile competente din statele membre ale UE; altul decat Romania, din
SEE sau din Confederatia Elvetiana;
3. certificatul de agreare eliberat de Regia Autonomă "Registrul Auto Român", pentru vehiculele pentru care este
necesar a se elibera respectivul certificat;
4. lista conducatorilor auto care vor efectua transport rutier de marfuri periculoase;
5. certificatul de atestare profesională al conducătorului auto
6. autorizaţia eliberată de Comisia Naţională pentru Controlul Activităţilor Nucleare ( daca transport marfuri clasa 7)
7. certificatul de inspecţie tehnică

DAR ITI REPET: INFORMEAZA-TE SI DUPA ACEIA ACTIONEAZA, EU NU SUNT SIGUR CA POTI LINCETIA FIRMA
DAR DUPA MINE ORI CE FIRMA CARE FACE TRANSPORT MARFA TREBUIE LICENTIATA. nu cred ca trebuie trecute la regim de taxi marfa, ca transportul de rutier de marfa apartine de ARR si nu de primarie.
Poate ne spui si noua ce ai facut si cum ai descurcat-o cu transportul de marfa. A trecut un an