Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala

Am primit un PV amenda contraventionala de la POL comunitara Timisoara pentru stationare cu auto mai mare de 3,5 t pe un drum public din Timisoara. Amenda data in baza unei HCL. Eu cred ca am castig de cauza, emotii am pentru cheltuieli de judecata. Plangerea suna cam asa:

Domnule presedinte

Subsemnatul xxxxx, domiciliat in xxxxxxxxxxxxxx, municipiul Galati, formulez prezenta

Plangere contraventionala

impotriva procesului-verbal de contraventie seria AX nr.053511, din 17.04.2009, incheiat de domnul Papciuc Florin din cadrul Politiei Comunitare Timisoara, prin care, in baza art.3 aliniat 1 din HCL 486/2006, am fost sanctionat cu amenda 1000 lei, a carui anulare o cer.
Cu cheltuieli de judecata, conform dispozitiilor art.274 cod procedura civila.

In fapt, am fost sanctionat cu amenda pentru ca as fi stationat voluntar cu un autovehicul cu masa mai mare de 3,5 tone pe strada Chimistilor din municipiul Timisoara.

In realitate, stationarea nu a fost voluntara.
Pe strada Chimistilor nu sunt semnalizari de circulatie care sa interzica stationarea.
Ocupatia mea nu este de conducator auto la SC xxxxx, ci de administrator la SC yyyy SRL Galati, in acea perioada relatia dintre xxxxx si yyyyyfiind cea locator/locatar in cadrul unui contract de leasing operational, SCyyyyyyfiind detinator mandatat.
Politia comunitara Timisoara, nu a cerut firmei noastre date despre conducatorul auto care a condus autovehiculul respectiv.

De asemenea, agentul constatator nu avea calitatea ceruta de lege pentru a constata o contraventie legata de circulatia pe drumurile publice, in conformitate cu art 15(1) din OG 2/2002, coroborat cu art 177 din Anexa 1 al HG 1391/2006.

Forma procesului verbal de constatare a incalcarii unor norme rutiere asa cum este stabilita de art 180 din Anexa 1 a HG 1391/2006, nu a fost respectata.

Asa cum arata OUG 195/2002 republicata la art.1(1), drepturile obligatiile si raspunderile tuturor participantilor la trafic privind circulatia pe drumurile publice sunt supuse prevederilor respectivei ordonante. Agentul constatator stabileste amenda in baza art.1 si art.3 din HCL 486/2006, banuiesc ca act normativ emis de Consiliul Local Timisoara.
Dar in conformitate cu art.2(2) din OG 2/2001 nici o autoritate a administratiei publice locale sau judetene nu poate stabili si sanctiona contraventii decat in masura in care are atributii prin lege si nu sunt stabilite contraventii prin legi, ordonante si hotarari ale Guvernului. Ori OUG 195/2002 si HG 1391/2006 stabilesc contraventii in ceea ce priveste stationarea pe drumurile publice.

Pentru aceste motive, cer admiterea plangerii si anularea procesului verbal de contraventie citat.

In drept, imi intemeiez plangerea pe dispozitiile art.31 din OG 2/2001.

In dovedirea motivelor enuntate, inteleg sa ma folosesc de toate mijloacele de proba legale.

Credeti ca ar fi bine sa cer Instantei competente si anularea HCL-ului? Obtin cheltuieli de judecata(benzina GL-TM, cazare)?
Succes?!:)
Dvs. v-ati intemeiat plingerea pe OUG 195/2002, dar amenda a fost aplicata in baza unei HCL. Trebuie sa va documentati bine si sa vedeti prevederile acelei HCL si inclusiv persoanele imputernicite sa constate si sa sacntioneze acele fapte. Nu aveti cum sa solicitati anularea acelei HCL pe calea plingwerii contraventionale, acest lucru se face dupa procedura contenciosului administrativ. In ce priveste cheltuielile de judecata ele se pot solicita si instanta le acorda in masura in care sunt dovedite si justificate ( daca se admite actiunea). Se intelege ca dvs. nu ati condus autovehicolul ?Iar procesul verbal s-a incheiat pe numele dvs? Ati fost de fata la incheierea procesului verbal l/ati semnat?
pe teritoriul unei localitati, cum e si parcarea sau limitarea tonajului masinilor pentru anumite domenii, hotararea consiliului local are puterea unui act normativ emis de institutiile centrale de stat
Pe langa legislatia in vigoare si HCL are putere de lege locala astfel ca trebuie respectata. Puteti face plangere privind intocmirea PV, daca sunt motive, conform OG2/2001.
mjustin a scris:

Pe langa legislatia in vigoare si HCL are putere de lege locala astfel ca trebuie respectata. Puteti face plangere privind intocmirea PV, daca sunt motive, conform OG2/2001.

OG 2/2001

Art. 2. - (1) Prin legi, ordonanţe sau hotărâri ale Guvernului se pot stabili şi sancţiona contravenţii în toate domeniile de activitate.
(2) Prin hotărâri ale autorităţilor administraţiei publice locale sau judeţene se stabilesc şi se sancţionează contravenţii în toate domeniile de activitate pentru care acestora le sunt stabilite atribuţii prin lege, în măsura în care în domeniile respective nu sunt stabilite contravenţii prin legi, ordonanţe sau hotărâri ale Guvernului.(3) Consiliile locale ale sectoarelor municipiului Bucureşti pot stabili şi sancţiona contravenţii în următoarele domenii: salubritate; activitatea din pieţe, curăţenia şi igienizarea acestora; întreţinerea parcurilor şi spaţiilor verzi, a spaţiilor şi locurilor de joacă pentru copii; amenajarea şi curăţenia spaţiilor din jurul blocurilor de locuinţe, precum şi a terenurilor virane; întreţinerea bazelor şi obiectivelor sportive aflate în administrarea lor;
întreţinerea străzilor şi trotuarelor, a şcolilor şi altor instituţii de educaţie şi cultură, întreţinerea clădirilor, împrejmuirilor şi a altor construcţii; depozitarea şi colectarea gunoaielor şi a resturilor menajere.
(4) Consiliul General al Municipiului Bucureşti poate stabili şi alte domenii de activitate din competenţa consiliilor locale ale sectoarelor, în care acestea pot stabili şi sancţiona contravenţii.
(5) Hotărârile consiliilor locale sau judeţene ori, după caz, ale sectoarelor municipiului Bucureşti, prin care s-au stabilit contravenţii cu nesocotirea principiilor prevăzute la alin. (2)-(4), sunt nule de drept. Nulitatea se constată de instanţa de contencios administrativ competentă, la cererea oricărei persoane interesate.
___________
Alineatele 1, 2 şi 3 au fost modificate prin articolul unic, pct. 2 din Legea nr. 180/2002.
- Alineatul 5 a fost introdus prin articolul unic, pct. 3 din Legea nr. 180/2002.

Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, republicată
- modificată şi completată prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.63/2006, publicată în Monitorul Oficial al România, Partea I, nr.792/20.09.2006;
- aprobată prin Legea nr.6/2007, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.30/17.01.2007;
- modificată şi completată prin Ordonanţa Guvernului nr.69/28.06.2007

Art. 1. - (1) Circulaţia pe drumurile publice a vehiculelor, pietonilor şi a celorlalte categorii de participanţi la trafic, drepturile, obligaţiile şi răspunderile care revin persoanelor fizice şi juridice, precum şi atribuţiile unor autorităţi ale administraţiei publice, instituţii şi organizaţii sunt supuse dispoziţiilor prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă.
(2) Dispoziţiile prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă au ca scop asigurarea desfăşurării fluente şi în siguranţă a circulaţiei pe drumurile publice, precum şi ocrotirea vieţii, integrităţii corporale şi a sănătăţii persoanelor participante la trafic sau aflate în zona drumului public, protecţia drepturilor şi intereselor legitime ale persoanelor respective, a proprietăţii publice şi private, cât şi a mediului.
(3) Autoritatea competentă în domeniul circulaţiei pe drumurile publice privind iniţierea şi avizarea unor reglementări, precum şi aplicarea şi exercitarea controlului privind respectarea normelor din acest domeniu este Ministerul Administraţiei şi Internelor, prin Inspectoratul General al Poliţiei Române.
(4) Reglementările privind circulaţia pe drumurile publice se emit, după caz, de către autorităţile publice centrale sau locale cu atribuţii în acest domeniu, numai cu avizul Inspectoratului General al Poliţiei Române şi cu respectarea acordurilor şi convenţiilor internaţionale la care România este parte.
(5) Prevederile prezentei ordonanţe de urgenţă se aplică tuturor participanţilor la trafic, precum şi autorităţilor care au atribuţii în domeniul circulaţiei şi siguranţei pe drumurile publice, precum şi în domeniul protecţiei mediului.

HCL are putere de lege, daca nu incalca legea.....

romobil, utilizator